Vůbec první sken umírajícího lidského mozku ukazuje, že se nám opravdu promítá život před očima. Scéna je jako z hollywoodského filmu

Naprostou náhodou byl učiněn zcela revoluční objev. Během rutinního vyšetření mozku totiž došlo k nečekanému úmrtí sledovaného pacienta.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Poté, co starší pacient nečekaně a náhle zemřel během rutinního testu, zachytili vědci jedinečná data týkající se aktivity jeho mozku těsně před smrtí. Během 30 vteřin před a po zastavení jeho srdce byly jeho mozkové vlny velmi podobné těm během snění, meditace a vybavování vzpomínek. Tento datový vzorek naznačuje, že lidé před smrtí dost možná opravdu vidí celý svůj život. Studii Dr. Zemmara uveřejnily Frontiers in Aging Neuroscience.  

Opakující se vzorec, brzo na závěry

Výskyt tohoto jevu byl zaznamenán i u lidí, kteří prožili stav blízký smrti. Tento případ je však prvním vědecky zaznamenaným důkazem, že „záblesk života“ může být skutečný. Nicméně jde o studii v prvních fázích, je proto nemožné činit jakékoli jasné závěry. Nelze tedy stanovit, jak častý je výskyt tohoto jevu či jak jeho průběh konkrétně vypadá. Bádání v této oblasti je velice komplikovaná záležitost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Překvapující objevy učinili vědci už v roce 2016, když zkoumali mozkovou aktivitu 87letého Kanaďana trpícího epilepsií. Tým prováděl EEG, tedy test abnormalit elektrické aktivity mozku. Cílem bylo podrobněji zjistit, co se děje během záchvatů. Tehdy se ovšem dostavil těžký a fatální infarkt. Nečekaná smrt způsobila, že vědci náhodou poprvé nahráli umírající mozek, jak uvedli také v následujícím prohlášení.

30 vteřin před zástavou a po ní

Celkově bylo nahráno 900 sekund mozkové aktivity až po moment těsně po smrti. To dovolilo zachytit změnu neurálních vzorců během umírání. Během 30 vteřin před zástavou srdce a po ní se aktivita neuronů nezvykle změnila. „Těsně před zástavou srdce a po ní jsme zachytili velmi specifickou neuronovou oscilaci,“ uvedl v prohlášení Dr. Ajmal Zemmar, neurochirurg z univerzity v kanadském Torontu.

Tento druh vlnění je znám jako gama vlny,“ dodal Zemmar, který nyní působí na univerzitě v Kentucky. Tyto oscilace se klasifikují podle frekvence a rozkmitu neboli amplitudy. Gama vlny mají frekvenci 30–100 hertzů, tedy nejvyšší ze všech, a projevují se tehdy, když mozek přistupuje ke vzpomínkám. Děje se tak v oblasti hipokampu během snění. Tým shromáždil i data týkající se dalších vlnových délek během momentů smrti.

Výskyt u dalších savců

Byly to však právě gama vlny, které poukázaly na to, že si muž před smrtí přehrával vzpomínky. „Pomocí těchto vln spojených hlavně s pamětí si mozek může naposledy přehrávat důležité momenty, podobně jako to hlásili lidé při prožitku blízké smrti,“ vysvětluje Zemmar. Pokusy s krysami ukázaly, že i hlodavci vykazují během smrti podobnou úroveň gama vlnění, podle badatelů tak může jít u savců o univerzální zkušenost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje však minimum důkazů, které by to podpořily. Vědci také upozorňují, že je naprosto předčasné vyvozovat jakékoli přímé závěry, že tyto záblesky jsou reálným jevem. Umírající muž byl už starý a trpěl epilepsií, u které je známo, že ovlivňuje projevy gama vln. Jeho mozková aktivita se tak mohla výrazně lišit od jedinců bez tohoto postižení. Je tedy potřeba další srovnání pro vyloučení nesouvisejících vlivů.

Směrování pro nové výzkumy

Kromě toho nevíme, co tento muž doopravdy viděl, prožitek podobný snění mohl být jen projevem jeho upadajícího nervového systému. Je tedy potřeba dalších výzkumů pro získání konkrétnějších závěrů. Zpráva o případu byla zveřejněna až 6 let po jeho smrti, protože badatelé doufali v další data, která by jejich tvrzení podpořila. Podle BBC mají ale i teď prázdné ruce, stejně jako v době samotné události.

Dosavadní nálezy mohou nicméně poskytnout útěchu přátelům a rodině při neskonale náročné zkušenosti ztráty milovaného, jak uvedl vědecký tým. „I když mají naši blízcí zavřené oči a jsou připraveni nás opustit, jejich mozky si mohou přehrávat některé z nejkrásnějších chvil života,“ uklidňuje Zemmar. Existuje tedy šance, že bez ohledu na případné choroby a další problémy umírají i takto postižení vyrovnaně, což je dost možná to nejdůležitější.

Máte ze smrti strach, nebo jste s její nevyhnutelností srovnaní?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články