Jak zaručeně rozdělat oheň pomocí improvizovaných prostředků, jako je citron nebo drátěnka

Není to zrovna typické, ale i pomocí citronu a několika kousků kovu lze rozdělat oheň. Při přežívání v nehostinných podmínkách je tento živel jedním z nejdůležitějších.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se ocitnete v nehostinných podmínkách mimo civilizaci, jsou vaší základní starostí tři věci, které se do jisté míry doplňují. Opatřit si nějakým způsobem pitnou vodu, jídlo a udržet se v teple. Poslední jmenovaná souvisí s ohněm – existuje několik způsobů, jak ho rozdělat. Nejběžnější je tření dřeva pomocí „vrtání“, existuje ovšem ještě méně známý způsob. Funguje na fyzikálním základu a využívá vlastnosti citronu, dnes velmi běžného ovoce.

Citronová baterie není jen v komiksech

Budete potřebovat jeden citron, 6 hřebíků a 6 měděných sponek, dále kus drátu a drátěnku. Místo hřebíků můžete také použít mince. Nejdříve vezměte citron do rukou a promněte ho, aby změkl. Sponky zatlačte do citronu z jedné strany asi centimetr od sebe. Rovnoběžně s nimi vytvořte druhou řadu se stejnými proporcemi, tentokrát pomocí hřebíků. Dejte pozor, aby se žádné hřebíky ani sponky navzájem nedotýkaly.

iZdroj fotografie: Pxhere

Následuje drát, jehož pomocí spojte první sponku v řadě s druhým hřebíkem ve stejné řadě. Obdobně spojte drátem druhou sponku s třetím hřebíkem a tak dále. Toto spojení jednoho kovu s druhým vytvoří elektřinu. Nakonec použijeme zbývající hřebík i sponku jako póly. Poslední sponka bude plus a první hřebík naopak mínus. Tím jsme hotoví a tento citron by měl sloužit jako baterie s produkcí asi 5 voltů elektřiny.

Drátěnka a základ ohně

Dalším krokem je vzít drátěnku a položit na ni nějaký suchý troud, zkrátka dobře hořlavý materiál. Velmi vhodný je například toaletní papír. Vezměte oba drátky vedoucí z citronu a dotkněte se jimi drátěnky. Vytvoříte tak krátký elektrický obvod, který drátěnku rozpálí do ruda. Díky tomu chytne i troud a na něj už můžete rychle přikládat další kousky pro silnější plamen. Je tedy na místě mít takový materiál připravený.

Přestože se může tato metoda zdát poněkud komplikovaná, samotné potřeby nezaberou místo a citron se dá snadno přibalit prakticky na každou cestu. Navíc kus drátu, sponky a hřebíky využijete i jinde. S trochou štěstí tento postup nebudete nikdy potřebovat, jenže nelze nikdy předvídat, do jakých situací a s jakými možnostmi se člověk dostane. Informace a návody jsou tím pádem taky cenná komodita, pokud je umíte využít.

Jaký způsob nouzového rozdělání ohně jste v životě použili?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články