I v dnešním moderním světě trpí více než polovina světové populace dehydratací, aniž by si toho byla vědoma. Její podcenění může vést k vážným zdravotním problémům.
Jenže jak vlastně poznat, že je člověk dehydratovaný? Voda v těle postupně ubývá a její případný nedostatek se projevuje pozvolna. Právě proto, že jde o plíživý problém, mu hodně lidí nevěnuje pozornost a pak jen řeší následky. Lidský organismus vodní rovnováhu udržuje pomocí několika mechanismů, potřebuje ovšem vnější příkon, jinak začne vodu stahovat z vnějších částí do vnitřních orgánů.
Od žízně po suchou kůži
Prvním projevem, kterým tělo dává najevo, že baží po zavodnění, je pocit žízně. Při odmlce ho provází také sucho v puse a jazyk se vám lepí na rty a patro. Začnete být rovněž unavení a ospalí, podobně jako při hladu. Vaši mysl postupně ovládnou starosti, myšlenky na problémy a také jste podrážděnější. Protože tělo nemá co vylučovat, vaše pochůzky na toaletu se radikálně omezí. To, co z vás jednou za čas vyjde, bude jasně žluté.
Postupující dehydratace se projeví také na vaší kůži, která bude ztrácet svou pružnost a bude vypadat čím dál nezdravěji. Na toaletu už nejspíše nebudete chodit vůbec, neboť nedostatek vody v těle se také projeví zácpou. V první vlně jste byli unavení, teď se přidá točení hlavy a průběžná bolest. Váš dech se bude postupně kazit a kromě touhy po cukru nejspíše zažijete i svalový třes.
Symptomy silné dehydratace
Nejprve ucítíte pravděpodobně opravdu velmi silnou žízeň. Všimnete si také zrychleného tepu a rychlejšího dechu, dost možná rovněž ztratíte vědomí. Váš pohled bude jaksi vyprázdněný a mrtvý, navíc vám poklesne krevní tlak. Kůži budete mít silně vysušenou a začne se citelně loupat a praskat. Předchozí točení hlavy a mdloby se budou opakovat v silnější verzi. Pokud ze sebe na toaletě vůbec něco dostanete, bude tekutina tmavě hnědá.
Ani v opravdu horkém počasí se nebudete vůbec potit, tento jev nenastane dokonce ani po náročném cvičení nebo jiné aktivitě. Jak můžete hydrataci lehce ověřit? Stačí vám na to obě vaše ruce. Dvěma prsty sevřete kůži na hřbetu vaší ruky a pak ji pusťte. Pokud se okamžitě vyrovná, pak jste dostatečně hydratovaní. Jakmile zůstane byť jen na vteřinu v takto zkroucené pozici, potřebujete vodu doplnit.
Kolik vody vypít za den?
Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech a obecná míra je jen vodítko. V základu se jedná o 0,25 litru vody na každých 9 kilogramů vaší tělesné váhy. Váha 36 kilogramů tak odpovídá jednomu litru. Pokud se pohybujete v teplém prostředí, vykonáváte hodně tělesně náročných aktivit či máte jinak zvláštní režim, bude tekutiny nejspíše potřeba více. Díky pocení se totiž ochlazujete, takže absenci vody v takových podmínkách poznáte velmi svižně.
Lidské tělo je vodou tvořeno z 60–80 %. Pokud jí každý den nevypijeme dost, mizí 8 % z naší krve, asi 26 % z prostoru mezi buňkami a až 66 % ze samotných buněk. Všechny tyto projevy mohou vést k zúžení cév a krevním sraženinám či vysokému krevnímu tlaku. Dalšími projevy jsou ledvinové kameny, křehčí kosti a celkově snížená imunita organismu. Dehydratované buňky také nedovedou dobře spalovat tuky, což vede k obezitě.
Kolik vody denně vypijete a jak se to v týdnu mění?