Vědci objevili molekulu, která může výrazně ovlivnit spalování tuků u obézních lidí

Touha být štíhlá a vypadat sexy, je součástí nás žen už od pradávna. Samozřejmě se nejedná jen o ženy, ale o lidi celkově. Všichni chceme vypadat hezky, mít štíhlé a vypracované tělo bez tuku, jež by nám všichni záviděli.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Někteří lidé se takovým tělem mohou pochlubit, protože cvičí, jí a žijí zdravě a mají pozitivní přístup k životu. Pak jsou lidé, kteří se neustále trápí s nadměrnými zásobami tuku a nemohou ho spálit. Se spalováním tuku by však mohla v budoucnosti pomoci nějaká látka, neboť před pár dny vědci objevili molekulu, která může výrazně ovlivnit spalování tuků u obézních lidí. Zní to skvěle.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Molekula pro hubnutí

Vývoj jde neustále dopředu a každou chvíli přijdou vědci s nějakou novinkou, zlepšovákem nebo technologií, která může pomoci lidem, přírodě a celé planetě. Představa toho, že vědci přijdou na látku, která by dokázala efektivně spalovat nahromaděný tuk v lidské těle je opravdu skvělá. Zkuste si představit, že jste obézní a nemůžete se zbavit tuku. Dostanete ovšem látku, po jejímž použití se vám začne tuk spalovat a vy začnete hubnout. Možná to zní jako pohádka, ale vědci nedávno identifikovali malý mitochondriální rozpojovač s názvem BAM15. Tento rozpojovač snižuje hmotnost tělesného tuku myší bez ovlivnění příjmu potravy a svalové hmoty nebo zvýšené tělesné teploty.

Nebezpečí obezity

Obezita postihuje více než 40 % dospělých lidí ve Spojených státech a 13 % v rámci celosvětové populace. Obezita je nebezpečná, protože s obezitou přichází celá řada dalších vzájemně propojených nemocí, včetně kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a mastných onemocnění jater. Vzhledem k těmto popsaným nemocem se obezita řadí k těm nejobtížnějším a nejnáročněji léčeným nemocem na světě. Ve Spojených státech je obezita největším zdravotním problémem.

Těžká cesta z obezity

Pro mnoho lidí je velmi těžké, aby zhubli a udrželi se fit. Cesta k takovému stavu vede přes přísné diety a cvičení, které jsou pro lidi mnohdy velmi náročné a obtížné. Takže farmakologický progres, který přichází s novou molekulou, jež by mohla stát u zrodu nějaké zázračné látky, by mohl pomoci těmto lidem a celé společnosti, alespoň tímto způsobem promlouval profesor chemie Santos. On a jeho kolegové nedávno identifikovali malý mitochondriální rozpojovač. V podstatě se jedná o molekulu, která navíc snižuje rezistenci na inzulín a má příznivé účinky na oxidační stres a záněty.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Léčba obezity a jater

Výsledky této molekuly slibují budoucí léčbu a prevenci obezity, diabetu a zejména nealkoholické steatohepatitidy (NASH). Jedná se o typ tukové choroby jater, která se vyznačuje zánětem a hromaděním tuku v játrech. V příštích několika letech se očekává, že se tento stav, resp. nemoc, stane hlavní příčinou transplantací jater ve Spojených státech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články