Máte po Vánocích nadbytečné kilogramy? Nenechávejte hubnutí až na jaro, v zimním období to jde snáze

Ačkoliv si většina z nás spojuje zimu s tím, že je naše tělo náchylnější k virózám a infekcím, nastávají během této doby i další překvapivé změny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chladné počasí ovlivňuje naše tělo mnoha způsoby. Většina z nás si sice uvědomuje, že jsme během této doby náchylnější k virovým onemocněním a infekcím, ovšem mnoho lidí neví, že naše tělo prochází řadou dalších, někdy i překvapivých změn. Naštěstí pro nás ne všechny z nich jsou škodlivé, jako například redukce tělesné váhy. Níže se proto můžete seznámit, jak naše tělo reaguje na sezónní pokles teplot. 

Spalování kalorií

Ačkoliv je fakt, že mnoho lidí v zimě spíše na váze přibírá, pro naše tělo je během této doby mnohem snadnější kalorie naopak spalovat. Jde totiž o nízké teploty, kterým se musíme přizpůsobit, což vede k tomu, že naše tělo produkuje více tepla. Lze to například poznat když se klepeme zimou – tehdy se naše tělo snaží spalovat co nejvíce kalorií, abychom byli schopni se přirozeně zahřát. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Častější olizování rtů

Mrazivé teploty mají nechvalné účinky na naše rty, které vysušují. To je ovšem důvod, proč máme tendenci častěji olizovat, abychom naše ústa zvlhčili. Přestože tento návyk může přinést chvilkovou úlevu, většinou je to důvod, proč naše rty naopak více praskají – sliny se velmi rychle odpařují a zanechávají rty ještě sušší, než tomu bylo předtím. Snažte se proto přílišnému olizování během zimy vyvarovat.

Snadná dehydratace

Protože se během chladných měsíců méně potíme a nemáme pocit žízně, většina lidí má tendenci zapomínat na správné hydratování těla. To je ovšem pro naše tělo velmi nebezpečné, samotný pocit totiž neznamená, že pít opravdu nepotřebujeme. Abyste se proto vyhnuli potenciálním problémům, dodržujte pitný režim za každé situace. Můžete si například nastavit upozornění na vašem chytrém telefonu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bolest zubů

Pokud máte citlivé zuby, můžete během zimy pociťovat ostrou, pronikavou bolest, která vás v některých případech nemusí nechat spát. Studený vzduch z venku se totiž může dostat k nervům, které se nachází hluboko uvnitř vašich úst, a způsobit, že vás zuby budou bolet. Abyste se chránili, odborníci doporučují během pobytu venku dýchat především nosem a citlivé zuby chránit překrytím pusy šálou. 

Zvýšená hladina cukru v krvi

Pokud je člověk vystaven chladnému počasí, v jeho těle dochází k uvolňování stresových hormonů, které v důsledku zvyšují hladinu cukru v krvi. Většinou se tato skutečnost týká lidí, kteří během zimy navštěvují posilovací centra, protože na ně působí velmi rozdílné teploty –⁠ během cesty do posilovny a během cvičení. Abyste se vyvarovali problémům, odborníci doporučují cvičit v zimě raději doma.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Horší zrak

Během zimy jsou vystaveny nebezpečí také naše oči. Ty totiž během chladného počasí nemáme ve zvyku chránit slunečními brýlemi, které blokují silné UV záření, tudíž sluneční paprsky odrážející se od sněhu je mohou silně poškodit. Silný vítr a suchý vzduch může navíc poškodit slznou vrstvu, která pokrývá naše oči, což může způsobit horší zrak. 

Jaké změny na sobě během zimy pociťujete vy? 

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články