Příběh, který překonal všechny možnosti. Letuška Vesna Vulovičová přežila pád z výšky 10 kilometrů a zapsala se do historie. Doslova měla štěstí v neštěstí.
Letecká doprava je považována za jednu z nejbezpečnějších, jelikož k pádům letadel nedochází tak často, jako například k automobilovým nehodám. Když však k pádu letadla přece jen dojde, většinou se jedná o tragickou událost, kterou nikdo na palubě nepřežije. Toto pravidlo má však několik pozoruhodných výjimek, kdy pár šťastlivců doslova přežilo svou smrt. Patří mezi ně také mladá letuška, která přežila pád z 10 kilometrů.
Přežila pád z 10 kilometrů
Bylo krátce po páté hodině odpoledne, 26. ledna 1972, když z obrazovky radaru letecké věže v Chotěbuzi zmizela tečka indikující letadlo Douglas DC-9-32 Jugoslávských aerolinek. Letadlo se tou dobou vracelo ze Švédského Stockholmu do Záhřebu. Po mezipřistání v Kodani vstoupil letoun do letového prostoru Německa a následně měl letět také nad územím Československa.
Zkušení piloti se však stihli s dispečery českých řídicích věží pouze pozdravit, když jejich komunikaci přerušil výbuch. Letadlo se v té době drželo v letové hladině 10 kilometrů a na palubě bylo včetně posádky 28 lidí. Výbuch roztrhl malé letadlo vedví a jeho trosky společně s těly cestujících dopadly do zhruba 20 kilometrové oblasti okolo Olešského rybníka. Pád z 10 kilometrů jako zázrakem přežila pouze jedna ze dvou letušek.
U aerolinek pracovala do konce života
Pracovnící řídící věže vyhlásili záchrannou akci okamžitě poté, co ztratili s letadlem spojení. Celou situaci však komplikovalo počasí, tma a těžce přístupný terén. Vesnu Vulovičovou, letušku, která přežila pád z 10 kilometrů, našli dobrovolníci v zadní části trupu. Nohy měla zaklíněné v kabině a trup jí vísel z trosek letadla. Dobrovolníky k ní přilákal její nářek. Opatrně ji z trosek vysvobodili a následně ji do příjezdu sanitky udržovali při životě. Vesna utrpěla velmi vážná zranění.
„Měla frakturu spodiny lebeční a s ní související otok mozku, zlomeniny dvou obratlů, kvůli nimž měla nějakou dobu ochrnutou spodní část těla, zlomeniny žeber, bérce a předloktí i pohmožděná játra a ledviny,“ popisuje její zranění web Novinky.cz. V kómatu byla celých 27 dní a některých následků se nezbavila do konce života. Přesto se po rekonvalescenci k aerolinkám vrátila a dalších 18 let pracovala jako organizátorka letecké přepravy.
Měla štěstí v neštěstí
Ostatní lidé na palubě byli na místě mrtví. Vesna pád z 10 kilometrů přežila pravděpodobně díky tomu, že se v době výbuchu vyskytovala v zadní kuchyňce u toalety. Zadní část letadla dopadla ocasem napřed a její pád brzdily přítomné stromy. Dá se říct, že měla doslova štěstí v neštěstí. Příčinu této tragédie vyšetřovaly státní organizace všech zúčastněných zemí. S největší pravděpodobností se jednalo o teroristický útok zorganizovaný Chorvatským národním odporem, který stál v letech 1962 až 1982 za celkem 120 útoky.