Jak přežít pád letadla: Pravidlo „plus 3, minus 8“ vám může zachránit život, dobře si ho zapamatuje

Letecká doprava je stále tou nejbezpečnější formou dopravy vůbec. Přesto existuje možnost, že letadlo havaruje. Je tedy vhodné vědět, jak se zachovat a zvýšit svou šanci na přežití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stále existuje poměrně dost lidí, kteří odmítají cestovat letadlem, případně jej využijí jen s velkým sebezapřením, protože se obávají smrtelné katastrofy. Navzdory filmovým trhákům je ale havárie letadla velmi nepravděpodobná. Ještě menší je riziko, že se bude jednat o nehodu, při které někdo skutečně zahyne. A možnost, že při ní zemřete vy, je srovnatelná s pravděpodobností, že do vás udeří blesk. Pokud ovšem chcete tuto šanci ještě snížit, mohly by vám přijít vhod následující tipy, jak pád letadla přežít.

Před letem a během letu

Pokud se stanete účastníkem letecké nehody, máte poměrně dobré šance na přežití. Tyto šance se ovšem snižují, pokud nemáte ani tušení, jak se v případě nouzové situace zachovat. Podle statistik mohla být až 1/3 všech úmrtí při leteckých nehodách v minulosti odvrácena, kdyby cestující věděli, co mají dělat, a zachovali se správně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Zmapujte terén: Při nástupu do letadla a po usazení na své místo se rozhlédněte, zjistěte, kde jsou únikové východy a spočítejte si, kolik řad sedadel vás od nejbližšího východu dělí.
 • Vyberte si sedadlo: Vzhledem k tomu, že nemůžete předem vědět, kde vznikne problém, je náročné určit, které místo v letadle je nejbezpečnější. Častým tipem je vybrat si sedadlo do uličky. Ideálně v zadní části letadla (v posledních 5 řadách), kvůli blízkosti zadního nouzového východu. 
 • Vhodně se oblékněte: Vyhněte se umělým materiálům (při požáru se škvaří), nenoste sandály, vysoké podpatky ani pantofle (špatně se v nich utíká). 
 • Věnujte pozornost bezpečnostní instruktáži: Když letušky před letem dávají bezpečnostní instruktáž, vnímejte je. Prostudujte také bezpečnostní kartu u sedadla.
 • Vyzkoušejte pásy: Je důležité, abyste byli připoutaní, když připoutaní být máte. Stejně tak je ale důležité vědět, jak pás v případě nouze rychle rozepnout. Párkrát si to proto vyzkoušejte.
 • Pravidlo plus tři, minus osm: K nejvíce nehodám dochází při vzletu a při přistání, tedy v prvních 3 a v posledních 8 minutách. Buďte v této době ostražití.
 • Použijte příruční zavazadla k podložení nohou: Příruční zavazadlo si dejte pod sedadlo před vámi, nikoli do přihrádky nad hlavou. Nohy vám při případné havárii nebudou létat dopředu a dozadu a sníží se šance, že si je zlomíte.

Během havárie a evakuace

Ve většině případů budete vědět, že letadlo havaruje, dříve, než se tak skutečně stane. Palubní posádka bude pravděpodobně vydávat pokyny, poslouchejte je a pozorně je sledujte. Znovu se zaměřte na únikové východy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Připravte si okolí: Zavažte si boty. Oblékněte si bundu. Použijte měkké předměty k ochraně hlavy a také holení a kotníků.
 • Zaujměte bezpečnostní pozici v předklonu: Tento krok je velmi důležitý, protože chrání vaši hlavu, krční páteř, ale i nohy před zraněním. 
 • Nasaďte si masku: Pokud se v kabině sníží tlak, nasaďte si okamžitě kyslíkovou masku, teprve poté pomáhejte ostatním (včetně dětí). V bezvědomí nikomu nepomůžete.

Po havárii

Přežili jste pád letadla, teď se z něj musíte dostat a počkat na záchranné složky.

 • Postupujte podle pokynů: Letová posádka je vyškolena a ví, jak postupovat. Poslouchejte je a řiďte se jejich pokyny.
 • Okamžitě vystupte: Úmrtnost se výrazně zvyšuje po prvních 90 sekundách po pádu letadla. Řiďte se pokyny palubní posádky, ale pokud je omráčená nebo mrtvá, nečekejte. Dostaňte se co nejrychleji z letadla. 
 • Držte se při zemi: Pokud vidíte nějaký kouř (nebo letadlo viditelně hoří), snažte se držet při zemi.
 • Nafoukněte vestu: Pokud jste přistáli na vodě, nafukujte záchrannou vestu až venku, pokud ji nafouknete uvnitř letadla, bude se vám hůře vystupovat.
 • Vzdalte se od letadla: Nezůstávejte v těsné blízkosti letadla, držte se ale na dohled, ať vás najdou záchranáři.
 • Pomozte ostatním: Pokud je někdo zraněn a vy jste schopni mu pomoci, udělejte to.

Jaký další tip na přežití pádu letadla byste na seznam přidali?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články