Vidíte, co se na obrázku doopravdy skrývá? Ověřte si, zda máte orlí oko a žádný klam vás nezaskočí

Optické iluze a klamy existovaly jako hlavolamy a rébusy odjakživa. A protože internetem se rychle šíří prakticky všechno, úlohy tohoto typu nemohou rozhodně zůstat stranou.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Oko je naším dost možná nejcennějším nástrojem, přitom je ho vidět jen jedna šestina. Jde taky o orgán složený z více jak 2 milionů navzájem propojených součástí. Tato ohromující soustava se v každý moment dovede soustředit na 50 zcela různých cílů. Jediný složitější orgán lidského těla je náš mozek. Lidské oko pak dokáže rozlišit v průměru 10 milionů odlišných barevných odstínů. Je také nemožné kýchnout a nechat oči otevřené.

Optické iluze všude kolem

Velmi oblíbenou variantou optických klamů jsou kresby, které v sobě skrývají víc, než je na první pohled patrné. Tohle je jedna z nich, tentokrát přišla ze Švédska. Někde je na ní schovaná kočka. Dovedete ji najít? Jestli jste ji na první pohled nezachytili, vůbec se tím netrapte, nejste zdaleka jediní. Skrze naše oči ovšem přichází na 80 % toho, co se naučíme. Existuje dokonce strach z pohledu do očí, kterému se odborně říká ommatofobie.

Když už jsme u těch odborných názvů, heterochromie znamená mít oči, které mají každé odlišnou barvu. Nejspíš vás bude pořád někdo podezřívat, že nosíte speciální kontaktní čočky. Plamen svíčky jsme pouhým okem schopni zachytit na vzdálenost téměř 3 kilometrů. Podstatnou složkou údržby kondice oka je jeho mrkání. Průměrný člověk mrkne asi 12krát za 1 minutu. Tento proces značně redukuje sledování monitoru, proto ty stále unavené oči.

Kočičí řešení a syndrom suchého oka

Právě digitální doba může za obrovský rozmach tzv. syndromu suchého oka. Nejedná se o chorobu, ale zmíněné méně časté mrkání způsobuje suchost. Pak si můžete všimnout zarudnutí, nejedná se však o zánět spojivek. Ten vypadá jinak a zasahuje obvykle celé oko ve formě sítě popraskaných cévek. Při únavě stačí častější mrkání nebo pohled do klidných barev. Pokud s kočkou stále tápete, stačí obrázek otočit.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Ano, oblíbený mazlíček se skrývá všem na očích. Oko sice zachytí vzdálené předměty, kolikrát mu ale dělají potíže věci, které má přímo před sebou. Kromě toho vlastně nevidíme očima, ale mozkem. Lidské oči totiž fungují „pouze“ jako kamera, která zachytává světlo a získané signály posílá do mozku. Ten je z mnoha zdrojů sestavuje dohromady. A protože si potřebuje najít vzorce a zaplnit prázdná místa, je často velmi snadno klamán.

Jak jste si v této optické iluzi vedli?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články