Zdravotní sestra z pekla: Marie Fikáčková se rodinám mstila, protože nenáviděla dětský křik

Marie Fikáčková byla zdravotní sestrou na porodním oddělení v Sušicích, kde měla zavraždit minimálně dva novorozence. Nesnášela dětský pláč!

marie fikáčková i Zdroj fotografie: Jiří Tondl (Blow up) / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Děsivý příběh s sebou nese zdravotní sestra Marie Fikáčková, která byla první popravenou ženou od vzniku Československa v roce 1918. Na svědomí má smrt dvou novorozeňat a vážné ublížení na zdraví u několika dalších miminek. K těmto hrůzným činům se sama doznala a 13. dubna 1961 za ně byla popravena. Ve výpovědi uvedla, že jí dráždil dětský pláč.

Zdravotní sestra Marie Fikáčková

Marie Fikáčková, rozená Schmidlová, přišla na svět 9. září 1936 v nemajetné rodině, která se hlásila k německé národnosti. Podle všeho neměla šťastné dětství. Její otec byl alkoholik s násilnickými sklony a ani s matkou příliš dobře nevycházela. Během výpovědi uvedla, že jí měl v mládí týrat její mentálně postižený bratr. Po válce byl navíc rodině zabaven jejich dům, který následně spravoval jistý pan Rybáček. Jemu musela rodina platit nájem za původně vlastní dům, pokud v něm chtěla dál bydlet.

V roce 1955 vystudovala Střední zdravotní školu v Klatovech a v tom samém roce nastoupila jako zdravotní sestra na dětské oddělení v tehdejším Ústavu národního zdraví v Sušici. O dva roky později byla přeložena na porodní oddělení, kde se začal psát doslova hororový příběh.

marie fikáčková
iZdroj fotografie: Library of Congress / Creative Commons / CC BY-SA
Marie Fikáčková byla před popravou několik měsíců vězněna.

Nesnášela křik dětí

Případ záhadného úmrtí novorozence se začal vyšetřovat o tři roky později, tedy v únoru 1960. Marie Fikáčková měla v té době na oddělení pověst zodpovědné a pracovité zdravotní sestry, kterou si všichni lékaři chválili. Proto byl pro mnohé šok, když Marii přímo na porodním oddělení zatkla policie. Byla obviněná z usmrcení 20 hodin starého novorozence, ke kterému se po pár hodinách výslechu dobrovolně přiznala. Podle vlastních slov jí dráždil dětský pláč.

V záchvatu vzteku tak měla novorozenci silně zmáčknout hlavičku. Dítě o pár hodin později zemřelo. Podobným způsobem měla ublížit také dalšímu novorozenci, který se stal její druhou obětí. Kromě toho bylo Marii dokázáno těžké ublížení na zdraví u několika dalších novorozenců, kterým měla úmyslně zlomit ruce a natrhnout ucho.

Tragický život vražedkyně „Tyfové Mary“: Zlověstná kuchařka nevědomky držela v hrůze celý New York po dobu 10 let

Podle psychiatrů byla příčetná

Marie Fikáčková byla kromě výslechu podrobena také psychologickému vyšetření. Ve výpovědi uvedla, že jí dětský pláč dráždil především v období menstruace, kdy nedokázala ovládnout své násilnické sklony. Podle vlastních slov by zbila i vlastní dítě, kdyby jí svým pláčem dráždilo. Mariino manželství však bylo v té době bezdětné. Vyšetřující psychiatři u Marie neprokázali žádnou mentální poruchu ani nepříčetnost, která by ji zachránila před trestem smrti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články