Proč tělo při usínání sebou škubne? Dle evoluce jev chrání člověka před možným nebezpečím

Usínání se promění v pocit děsivého pádu. Svalové záškuby jsou důležité z hlediska evoluce, vy jim ale můžete předcházet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když už po náročném dni ležíte v posteli, netoužíte po ničem jiném než po klidném spánku. Začnete cítit, jak se propadáte do snění a najednou sebou škubnete, máte pocit jako byste padali, a jste opět dokonale čilí. Tento fenomén je známý jako „hypnické škubnutí“. Hypnické záškuby jsou silné, náhlé a krátké kontrakce těla, ke kterým dochází právě při usínání. Nejde o nic neobvyklého, zažívá je až 70 % populace. Hypnické záškuby jsou nedobrovolné svalové kontrakce, podobně jako škytavka. 

Příčiny a účel škubnutí těla před spaním

Je důležité pochopit, že hypnické záškuby nejsou porucha. Jsou přirozeným a velmi rozšířeným jevem. Mezi příznaky kromě samotného trhnutí svalu patří pocit pádu, sen nebo halucinace, které vedou k úleku, zrychlené dýchání, rychlý srdeční tep, pocení. Není jasné, proč dochází k hypnickým trhnutím. Evoluční perspektiva naznačuje, že slouží přinejmenším dvěma důležitým, ale vzájemně souvisejícím funkcím. Za prvé, toto náhlé probuzení nám umožňuje naposledy zkontrolovat naše prostředí, jestli je opravdu bezpečné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možnou evoluční funkcí je, že našim raným předkům umožnilo zkontrolovat stabilitu polohy těla předtím, než šli spát, což bylo důležité zvláště při usínání na stromě. Druhá teorie naznačuje, že hypnické trhnutí je příznakem aktivního fyziologického systému, který přechází do stavu relaxace. Hypnické trhnutí je známkou přepnutí mezi retikulárním aktivačním systémem mozku (neurotransmitery podporující bdělost) a ventrolaterálním preoptickým jádrem (inhibiční neurotransmitery snižují bdělost a podporují spánek).

Jak se před nepříjemným pocitem chránit 

V extrémních případech, ať už jde o frekvenci nebo rychlost a sílu trhnutí, můžou záškuby držet lidi v bdělém stavu, zabránit jim ve spánku, což z dlouhodobého hlediska vede k formě nespavosti. Vzhledem k tomu, že hypnické trhnutí souvisí s motorickou aktivitou, cokoli, co udrží váš motorický systém aktivní v noci, zvýší jeho pravděpodobnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Úzkostné myšlenky nebo stres a starosti mohou udržet váš mozek v napětí, i když se vaše svaly snaží uvolnit. To může způsobit, že váš mozek bude vysílat „varovné“ signály, když podřimujete, nebo dokonce i když spíte. Také stimulanty, jako kofein a nikotin, mohou ovlivnit schopnost vašeho těla přirozeně usnout. Nevhodná je i fyzická námaha těsně před spánkem, která nabudí mj. svaly. Doporučuje se pravidelný režim spánku a minimálně půl hodiny před usnutím nepoužívat technologie, ale věnovat se třeba čtení.

Jestliže jste zažili hypnické škubnutí, jaký pocit ve vás zanechalo?

Zdroj: IFLScience, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články