Bez velké inteligence tuto výzvu nelze splnit: Dokáže říct, které číslo by mělo být namísto otazníku?

Při studiu informací o inteligenci se dříve nebo později nevyhnutelně objeví tzv. syndrom učence. Jde o fascinující svět stojící právě mezi genialitou a podivínstvím.

i Zdroj fotografie: Wepress News
                   

Okřídlené rčení praví, že genialita a bláznovství se pohybují ruku v ruce. Hodně o tom vědí tzv. savanti. Jde o poruchu autistického spektra a takto stižení lidé vynikají v řadě oborů. Na druhé straně však jejich mimořádně výkonné mozky postrádají jakési nastavení pro běžný život. Když šel do kin film Rain Man s Tomem Cruisem a Dustinem Hoffmanem, zakořenil v lidech mylný postoj. Od té doby považovali každého autistu také za génia.

Mimořádných autistů je minimum

Zmíněná diagnóza se ve valné většině případů projevuje nižším IQ. Ony pověstné dovednosti mimořádné paměti, matematických schopností nebo replikace jakéhokoli zvuku se objevují asi u 10 % autistů. Takový jedinec může dosáhnout mimořádných výsledků, ale musí mít příležitost. Dnešní diagnostika už takové lidi umí odhalit v raném věku, takže mají prostor na uplatnění. Ještě nedávno byla situace přesně opačná. Jaké číslo bude následovat v posledním kruhu?

iZdroj fotografie: Wepress News

Samotný termín pochází z řeckého „autos“ neboli „sám“, odborné prameny ho poprvé použily v roce 1911. Diagnóza se takto označuje od roku 1943, autisté samozřejmě existovali už předtím. Dle dobových svědectví mezi ně lze počítat Michelangela, britského fyzika Isaaca Newtona nebo Nikolu Teslu. V podivínství zašel nejdál asi chemik a fyzik Henry Cavendish. Ten patřil mezi nejvýznamnější představitele vědy v době osvícenství.

IQ test: Jen bystrý génius dokáže najít jeřába skrytého na obrázku. Je jinde, než si myslíte

Skutečný podivín Cavendish

V roce 1766 objevil tento génius vodík, spočítal hmotnost planety a popsal i složení atmosféry. Experimentoval také s elektřinou nebo magnetismem. Jeho zásluhy nebyly v té době doceněny, protože svým současníkům ani nedal moc možností. Běžně si vědci libují v disputacích, ale Cavendish se na veřejnosti objevoval jen sporadicky. Jako šlechtic měl dost prostředků, takže celý život trávil v rodinném sídle. Stranil se společnosti, v místnosti plné lidí začal údajně kvičet, aby ji vyprázdnil. Trpěl sociální fobií, kterou asi způsoboval Aspergerův syndrom.

iZdroj fotografie: Wepress News

Jak je znázorněno na obrázku, řešením je číslo 147. V tomto případě nejde o žádné počty, čísla 47231 se jednoduše stále opakují. Pokud jste na tento fígl přišli, vaše logika je na vysoké úrovni. Jestli vám dala hádanka zabrat, zkuste se pustit do dalších úloh, abyste své dovednosti vylepšili. Výsledky se brzy dostaví.

Jak jste si s kruhy poradili?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články