Je tak primitivní, až je extrémně obtížná: Logickou hádanku se zápalkou může vyřešit jen opravdu inteligentní člověk

Zápalka coby chemické zapalovadlo spatřila světlo světa na začátku 19. století. Právě vlivem obsahu síry se však těmto věčným tyčinkám začalo říkat sirky.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Poprvé ji vyrobil roku 1805 Francouz Jean Chancol. Hlavička obsahovala směs cukru, gumy, síry a chlorečnanu draselného. Měla se zapalovat namočením do malé baňky s kyselinou sírovou. Šlo však o velmi drahý i rizikový postup, není tedy divu, že se vůbec neujal. Poté přišly škrtací zápalky, kterým ovšem stačil kontakt prakticky s jakýmkoli suchým povrchem, aby vzplály. To se projevilo opět jako velmi nebezpečné a nepraktické.

Ohňostroje a otravy

Jako vynálezce zápalek s fosforem jsou uváděni lékárníci Angličan John Walker a Rakušan Römer. Ty Walkerovy se proslavily jako Luciferky, kteréžto označení se za první republiky ujalo i u nás. Krom toho, že velmi páchly, připomínalo zapalování malý ohňostroj. Krabička tak musela nést upozornění, že použití škodí zdraví. Dalším krokem byl bílý fosfor. Díky němu sice zmizel zápach, ukázala se však jeho jedovatost. Pokuste se zařídit, aby prostřední zápalka už nebyla uprostřed, a to aniž byste se jí dotkli.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Především pracovnice v továrnách trpěly otravami čelistí a dalšími neduhy. Pocházelo to z denního kontaktu s fosforem, do kterého byly zápalky namáčeny. V roce 1910 tak byl tento způsob výroby zakázán. Roku 1848 přišel profesor chemie Rudolph Christian Boettger s bezpečnostními zápalkami. Zapalovaly se o škrtátko, v Německu však o výrobek nebyl zájem. Koupili jej proto dva švédští bratři, kteří celý koncept ještě zdokonalili.

Jen vy dokážete zachránit farmáře: Jediné, co je k tomu potřeba, je logika. Jste na to dostatečně chytří?

Zrod průmyslové výroby

Opatřeny zasouvací krabičkou se tak začaly zápalky v roce 1855 vyrábět průmyslovou cestou. Ještě toho roku za ně oba získali ocenění na Světové výstavě v Paříži. Nejznámější továrnou se postupně stala sirkárna v Sušici v Rakousko-Uhersku. Krom švédských podniků byla také největší na světě. Do konce století ovládala trhy Číny, Indie, Afriky, Ameriky i Austrálie. Pokud tápete stran řešení, stačí přisunout zápalku po straně. Pak už prostřední nebude uprostřed.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Během výroby převládaly dlouhou dobu čistě ruční postupy. Samotná dřívka vznikají speciálním hoblíkem. I tady probíhal postupný přechod na mechanizaci, ale plnění krabiček či balení bylo ještě dlouho ruční. Tato hádanka vyžaduje poněkud nekonvenční způsob myšlení, takže pokud se vám nepodařilo dobrat řešení, nic si z toho nedělejte. Vyzkoušejte další zábavné úlohy a procvičte svou pozornost a logiku.

Jak jste si se sirkami poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články