Tuhle matematickou rovnici řeší děti na Harvardu: Podle psychologů ji dokáží vyřešit pouze géniové

Géniové různých oborů procházejí celou historií lidstva, jen jeden člověk však byl ten nejchytřejší. Prověřte i vy svou inteligenci při řešení této rovnice.

i Zdroj fotografie: Wepress News
                   

Byl jím William James Sidis (1898–1944), člověk vybavený podle testování inteligenčním kvocientem 270. Dnes by mu lékaři nejspíše diagnostikovali nějakou formu autismu, případně další potíže s komunikací a vývojem sociální interakce. Tehdy však nastoupil v 11 letech na Harvard a byl jeho nejmladším studentem vůbec. Ovládal desítky jazyků a přednášel komplexní matematické systémy. Neurologové obecně připouští, že testy inteligence jsou značně nespolehlivé.

Zázračné dítě z Harvardu

Jde však pořád o nejčastější způsob, jak hodnotu uvažování člověka nějak stanovit, respektive jeho duševní vyspělost. Nejvyšší dosud naměřenou hodnotu měl právě Sidis, tedy 270 bodů. Už v 18 měsících se sám naučil číst noviny, měl však štěstí na rodiče. Židovští přistěhovalci z Ukrajiny ho velmi podporovali. V 8 letech už zvládal 8 jazyků, podle sestry ovládl novou řeč za jediný den. Teď se pozorně podívejte na obrázek se zápalkami a posunem jedné dejte rovnici skutečný smysl.

iZdroj fotografie: Wepress News

Každá genialita se však projevuje i jako prokletí. Narodit se Sidis o 100 let později, byl by mu nejspíš diagnostikován autismus a jednali by s ním shovívavěji. Ve své době zakoušel šikanu, společnosti se tudíž stranil. Navzdory své inteligenci si také nedokázal najít adekvátní zaměstnání, takže pracoval v mnoha podřadných profesích. Volný čas věnoval psaní knih, například americké historii o 1 200 stranách. Dále pracoval na tématech kosmologie nebo stavebnictví.

Jen génius dokáže najít všech 10 rozdílů do pouhých 40 vteřin. Není divu, že tato optická hádanka většinu pořádně naštvala

Obsáhlá publikace, předčasný skon

Mnoho geniálních lidí se také nedožívá příliš vysokého věku. Sidis byl jedním z nich, jeho pozemská pouť totiž skončila v pouhých 46 letech. Podlehl náhlé mozkové příhodě. Původně zázračné dítě si v dospělosti získalo status vyhořelého podivína, který žil hlavně v ústraní. Svoje knihy publikoval pod pseudonymy a pokryl obrovské spektrum témat. Přestože Sidis získal svůj původní věhlas díky matematice, v pozdějším věku se jí zcela vyhýbal.

iZdroj fotografie: Wepress News

Jestli stále tápete, je potřeba přesunout stojící zápalku z prvního + a udělat z první jedničky dvojku, jak je znázorněno na obrázku. Rovnice pak je v podobě 2 – 2 + 3 = 3. Pokud vám zápalky natolik zamotaly hlavu, že vás toto řešení nenapadlo, vyzkoušejte podobné matematické nebo logické hádanky, abyste pořádně procvičili své mozkové závity.

Jak jste si s rébusem poradili?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články