Vystrkovat nohy zpod peřiny je pro spánek prospěšné: Jaká má být ideální teplota v místnosti

O našem usnutí nebo nekonečném převalování rozhoduje jako jedna ze složek teplota v místnosti. Naše tělo musí totiž vychladnout o 1–2 stupně Celsia.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Proto se velmi špatně usíná v letních měsících, protože vaše tělo bojuje hlavně s přehřátím. Tehdy máme instinktivní potřeby vystrčit nohu – nebo obě – zpod přikrývky ve snaze najít chladnější místo. Chodidla vytváří navíc spojení mezi tepnami a žílami, což jiná část těla nedokáže. Skrze ně se tak může organismus ochladit víc, než kdybychom vystrčili jiné části. To doporučuje i Raj Dasgupta, MD. Jaká je tedy optimální teplota?

Optimum pro dospělého a miminko

Pocit osobního pohodlí je pro zdravý a vydatný spánek naprosto nezbytný. Naše tělo během spánku lehce chladně a chladnější (nikoli studená) místnost tomu výborně napomůže. Ideálním bodem pro ložnici je pak cca 18 stupňů Celsia. Trochu víc potřebují miminka, určitě se ale chcete vyhnout přehřívání o více než několik stupňů nad uvedenou míru. Jinak se jejich malá těla dostanou do stejného problému jako vy v létě, ale s horšími následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Miminka i malé děti totiž nezvládají termoregulaci tak efektivně jako dospělí. V zájmu prevence syndromu náhlého úmrtí novorozence (SIDS) také nespí pod tolika přikrývkami. Miminko by nemělo mít uvnitř pokrývku hlavy, kontrolu teploty lze provést jednoduše. Dotkněte se jeho zátylku a krku. Jakmile ucítíte teplo nebo dokonce pot, jednu vrstvu odeberte.

Příliš chladu a příliš tepla

Jakmile vaše ložnice překoná spánkové optimum, nejspíš si všimnete, že máte se spánkem potíže. Buď nemůžete usnout vůbec, nebo se několikrát za noc probudíte. Tento spánek bez odpočinku způsobuje pokles REM fáze. Podobně jako samotná teplota bývá na vině i vlhkost prostředí. Studie z roku 2012 zkoumala spánek polonahých účastníků. Vyšlo najevo, že jejich spánek je mnohem více ovlivněn přílišným chladem ložnice než přílišným vedrem.

Tato skupina ovšem neměla přikrývku nebo jiný způsob zakrytí, který by je ohřál. Obecně vzato chlad neovlivní váš spánkový cyklus, ale může vám zkomplikovat samotné usínání. Stejně tak má i další dopady na vaše zdraví. Pokud je vám během spánku moc zima, vaše tělo zareaguje Změnou srdečního rytmu.

Vědecké pozadí optimální teploty

Existuje několik důvodů, proč je oněch 18 stupňů pro spánek ideálních. Vztahuje se to hlavně k vnitřní tělesné termoregulaci. Teplota organismu se totiž mění během celých 24 hodiny, říká se tomu cirkadiánní rytmus. Když se blíží čas vstávání, tělo se ohřívá. Pak zase postupně chladne až do 5 hodin odpoledne. Tohle způsobuje rozšiřování cév uvnitř kůže. Jako první tyto změny zachytnete na rukou a nohou. Přes ně teplo uniká, aby ochladilo trup.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je pak teplota spacího prostředí moc vysoko nebo nízko, komplikuje to organismu jeho vlastní ohřívání a narušuje tak spánek. Právě teplota v místnosti je jedním z nejdůležitějších faktorů pro kvalitu spánku.

Potíže v létě jsou univerzální

Další výzkum studoval data z průzkumu od 765 000 lidí a zjistil poměrně univerzální rys. Většina z nich měla totiž největší problémy usnout během horkých letních měsíců. Tehdy je hodně náročné ochladit ložnice dostatečně na to, aby to člověku rytmus „nerozhodilo“. Pak je možné usnout až prakticky nad ránem, což se výrazně projeví na celkové kondici.

V jakých mezích se vám daří držet spací teplotu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články