Stlaní postele nemá jen estetickou funkci. Dalších 6 důvodů vás přesvědčí, abyste tuto činnost už nikdy nevynechali

Jestli vám přijde každodenní stlaní postele jako zbytečná ztráta času, budete hodně překvapeni. Ustlaná postel vám totiž může doslova změnit život.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Postel je místem, kde trávíte v průměru asi jednu třetinu svého dne. Z toho důvodu byste se o ni měli patřičným způsobem starat. Jestliže podceníte její úklid, respektive stlaní lůžkovin, vystavujete se riziku zhoršené kvality spánku, chronické nespavosti, depresím, zvýšené míře stresu či nižší produktivitě. Na pozitivní vliv každodenního stlaní postele na lidskou psychiku a kvalitnější spánek poukázala řada studií provedená psychology a sociology, jejichž závěry hovoří samy za sebe.

Ustlaná postel je klíčem k plnohodnotnému spánku

Nespavostí a nekvalitním spánkem trpí podle dostupných statistik téměř polovina dospělé světové populace (až 45 % dospělých žen a mužů). Příčiny těchto obtíží jsou nejčastěji přemíra stresu, práce s počítači a chytrými telefony až do doby těsně před uložením se do postele a absence večerky (čili nepravidelný čas, kdy běžně chodíte spát). Podle výzkumu vedeného neuroložkou Kelly Baron ovšem tyto potíže souvisí také s neustlanou a nesprávně využívanou postelí.

Nejen, že byste si měli svoji postel každý den uklízet, ale rovněž byste v ní neměli přes den trávit čas jiným způsobem (například prací) – postel by měla sloužit výhradně ke spánku. Lidé, kteří si své lůžko stlali, dle závěrů interpretovaných vědkyní vykazovali delší čas spánku, a po probuzení se cítili odpočatí. Každodenní stlaní postele podporuje i životní koučka Gretchen Rubin. Ta na základě průzkumu mezi svými čtenáři zjistila, že lidé, kteří se cítí celkově šťastnější a vykazují vyšší míru vnitřní pohody, klidu a vyrovnanosti, si potrpí na pravidelné stlaní postele.

Drobný úkon vám vynese úspěch i vyšší sebevědomí

Nicméně není to jen kvalitnější spánek a celkový pocit štěstí, který by vás měl motivovat ke každodenní péči o vaše lůžko. Zastlané peřiny a polštáře vám totiž dokážou rovněž snížit hladinu dlouhodobého stresu, zvýšit sebevědomí a celkově vás motivovat na cestě k úspěchu. Tento drobný úkon vás totiž již po ránu nabudí a pomůže vám zvýšit vaši produktivitu. Ustlání postele je prvním impulsem pro vaše podvědomí, že dokážete s přehledem zvládnout všechny úkoly, s nimiž se v průběhu dne setkáte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže si na pravidelné stlaní postele zvyknete, vytvoříte si návyk, který je zcela klíčový pro vaši disciplínu, potažmo úspěch. Osvojíte si schopnost dotahovat věci do konce a „pořádek“ přenesete i do jiných oblastí svého života. Upravená postel mimo jiné snižuje míru zakoušeného stresu – naproti tomu neustlanou postel vnímáte stále jako nepořádek, který vám přináší vnitřní nespokojenost a hladinu stresu zvyšuje. Oproti tomu lidé, kteří si své lůžko neuklízí, jsou celkově línější a doma i v zaměstnání nespokojenější.

Hledáte-li argumenty, proč se stlaní postele vyhnout, jedním z nejčastějších je obava z vyšší míry výskytu nejrůznějších roztočů. Ti totiž profitují z vlhkého a teplého prostředí plného šupinek odumřelé kůže, vlasů, chlupů a kožního mazu. Nicméně jejich výskytu nezabráníte (jen) tím, že necháte postel celý den rozestlanou. K tomu, aby se ve vašich peřinách nemnožili, stačí nechat lůžkoviny větrat asi jen půl hodiny poté, co z postele vstanete, a rovněž pravidelně měnit ložní povlečení.

Jak často si stelete postel u sebe doma?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články