Pocení má nenahraditelnou funkci. Kdybychom se ho úplně zbavili, potýkali bychom se s nekončící horečkou a zrudly by nám uši

Ať už jste v tělocvičně, máte doma poškozenou klimatizaci nebo jste si dali moc pálivé omáčky, nejspíš se zrovna teď potíte. Ovšem pocení má nenahraditelnou funkci.

Propocené triko i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nebylo by skvělé, kdyby tento tělesný projev navždy zmizel? Jak by se dalo docílit toho, že se naše tělo prostě potit nebude? A jak by to náš organismus ovlivnilo? Dokázali bychom se vlastně udržet v chladu? Můžete mít totiž perfektní cit pro módu nebo rozumět nové hudbě. Jenže zrovna pot je to, co vás drží v přiměřené teplotě. Právě potní žlázy ve vaší kůži produkují tuto bezbarvou a slanou tekutinu. Jak to vlastně funguje?

Jak funguje potní systém?

Po celém těle máte těchto žláz 2–4 miliony. Pokud jste šokem právě pustili telefon na zem, je to proto, že na rukách je jich s přehledem nejvíce. To samé platí i pro chodidla. Jakmile žlázy v kůži uvolní pot, tekutina se začne odpařovat, aby vás ochladila. Nejdříve není cítit vůbec nijak. To přijde až v momentě, kdy se bakterie pustí do rozkladu kyselin. V průběhu roku vypotíme přibližně 1 200 litrů potu, intenzivní cvičení vydá na 0,5–4 litry potu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdybyste ale o tuto schopnost přišli, dovede se s tím tělo nějak vyrovnat? A co třeba vrstva botoxu od hlavy až k patě? Ačkoli botox může pomoci s nadměrným pocením, byl by to nakonec hrozný omyl. Taková operace by mohla vést k poškození nervů, které potní žlázy zablokují. Celá soustava by najednou přestala fungovat, takže byste se nepotili, a to vůbec. Nastal by u vás stav anhidrózy, tedy neschopnosti produkovat pot.

Neustálý nárůst tělesné teploty

Bez možnosti zbavit se přílišné teploty by k jejímu zvýšení vedly i ty nejjednodušší činnosti jako jídlo nebo chůze. Ještě horší by to bylo pro osoby žijící v teplejším podnebí. Nebo při náročné práci a intenzivním cvičení. Zakrátko byste se potýkali s horečkou. Vaše pokožka by byla na dotek suchá a horká, zrudly by vám i uši. Začali byste se cítit letargicky a také podrážděně. Teplota těla by navíc neustále stoupala a tento proces by nebylo možné zastavit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další fází by bylo přehřátí organismu, celková slabost a mdloby. Zvýšil by se vám tep a jediným řešením by bylo dostat se do pořádné zimy. Možná by pomohla sklenice vody nebo studená sprcha. Jestli byste nic z toho neměli k dispozici, hrozil by vám infarkt. Ten se dostaví, jakmile teplota těla překročí 39 stupňů Celsia. S vyšší teplotou by se začaly rozkládat mozkové buňky, takže výsledkem by byla silná infekce.

Odumření mozku a trvalé následky

V případě absence silného ochlazení by vám začaly odumírat mozkové buňky. Nejdříve byste byli hodně zmatení a měli potíže s motorikou. Došlo by ke ztrátě vědomí se slušným rizikem trvalého poškození. Stejně tak byste mohli rovnou zemřít. Ano, docela morbidní vyhlídka. Chcete alespoň jednu dobrou zprávu? Nedostatek potu je právě to, co vaše pokožka potřebuje, aby vypadala opravdu dobře. Už žádné ucpané póry a ani známka akné.

Pokud vaše pocení omezuje choroba, můžete udělat něco pro to, abyste se vyhnuli fatálním dopadům, které jsme popsali. Vyhýbejte se namáhavému pohybu a jezte jen to, co je snadné na trávení. Dbejte také na to, že si dáte každou chvíli studenou sprchu. Každopádně si promluvte s lékařem a nespoléhejte zcela na lékařské rady, které najdete na internetu. Nebo si opatřete robota, který vás bude obsluhovat. Pot nepot, asi se toho v budoucnu dočkáme.

Jak nejrychleji jste se kdy dokázali zpotit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články