Ne u všeho platí, že ráno je moudřejší večera. Existuje nespočet dobrých důvodů, proč tyto věci neodkládat

Scarlett O’Hara z Jihu proti Severu často říkala: „Zítra si to promyslím.“ A v některých případech to byl těžký omyl. Řadu věcí je totiž opravdu lepší udělat už večer.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje hodně věcí, které děláme ze zvyku ráno, jako například sprcha. Výzkumy však ukazují, že nejen tohle je lepší dělat večer. Stejně tak pokud se pár hodin před spaním nenajíte, bude se vám relaxovat dost těžko. Studie doporučuje konzumaci masa nebo sýru cottage, obojí totiž obsahuje tryptofan a proteiny. Velké porce nebo hodně zeleniny nejsou dobrou volbou, protože vás pravděpodobně nafouknou.

Chůze a přemýšlení o problémech

Dejte si procházku, ještě než půjdete do postele. Kromě uvolnění těla vám to také pomůže „přejít“ přes denní problémy a připravit se duševně na noc. Užijete si jednoduché večerní ticho a popřemýšlíte si o tom, co vás trápí. Večerní procházka je také dobrým receptem tehdy, pokud máte například kvůli stresu se spánkem problémy. Během chůze vás také napadají lepší řešení problémů, tuto metodu používá i zakladatel Facebooku.

Nejen podle Darrena Hardyho je ideální dělat si večer plány na další den, což vám pomůže udržovat jistý řád. Denní úkoly si totiž často stanovujeme ráno, když spěcháme, tudíž pravidelně zapomínáme na důležité věci. Případně nemáme jasnou představu o tom, kolik toho můžeme reálně zvládnout. Pečlivé plánování v předstihu pomáhá prožít ráno v klidu a držet se cílů, které jste opravdu zvážili. Neplýtváte tak drahocenným časem ani energií.

Větrání pokoje a příprava oblečení či jídla

Lidské tělo obsahuje bílý tuk a ten se velmi často ukazuje tam, kde ho chceme mít nejmíň. Je tu však ještě jeden tuk, hnědý. Hraje roli v našem procesu termoregulace a funguje také jako zdroj energie. Více testů už potvrdilo, že bílý tuk se může změnit na hnědý vlivem chladných teplot, které podporují náš metabolismus. Větrejte navečer a pusťte chladný vzduch dovnitř. Už jen to stačí, aby se váš hnědý tuk pořádně rozjel i během spánku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když si večer připravíte svačinu i oblečení na další den, ušetříte si ráno čas, nejistotu, rozhodování, a tím pádem také nervy. Pokud se opravdu radikálně nezmění počasí, zkrátka jen postupně vezmete jednotlivé položky a vyrazíte z domu. Čas získaný večerní přípravou můžete navíc využít například ke cvičení, čtení nebo šálku kávy. Myslete na věci předem, a co můžete zařídit s předstihem, to udělejte.

Sklenka vody nebo třešňového džusu a vlasy

Podle různých výzkumů pomáhají dvě sklenky třešňového džusu prodloužit spánek nejméně o 90 minut každou noc. Červený pigment v třešních totiž snižuje zpracování tryptofanu a tento hormon tak na tělo působí déle. Pokud vám nevyhovují zrovna třešně, dopřejte si během večeře něco mořských řas. Ty obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mají stejný efekt, napomáhají tedy delšímu a vydatnějšímu spánku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Česání vlasů na noc pomáhá zbavit vlákna mrtvých kožních buněk, prachu a také kožního mazu. Právě tato lehká masáž pomocí kartáče pomůže do kořínků dopravit kyslík a výživné složky. Ráno navíc nebudou potřebovat tak výraznou údržbu a vy zase ušetříte trochu času a námahy. Podle stylistů je česání 2–3krát za den zcela dostačující, jinak budou vaše vlasy mastné a křehké. Pravidlo česat je 100krát podle nich také nedává žádný smysl.

To, co si chcete zapamatovat

Čtení je ideální cestou, jak nechat mozek odpočinout ještě před spánkem. K relaxaci vám přitom stačí podle výzkumů jen 6 minut čtení. Pozor, volte papírové knihy, nikoli displej telefonu. Věci zachycené těsně před usnutím si mozek pamatuje mnohem lépe, protože během snění dochází k třídění vjemů a informací. Tato skutečnost je využívána studenty, kteří se učí právě noc před zkouškou. Ale opět, ideální je papírová kniha.

Vyšetřete si během večera několik minut a udělejte si revizi celého dne. Toho, co se vám povedlo, i toho, co byste rádi změnili. Udělejte si také někam poznámky. Tento návyk je velmi užitečný, a pokud nemáte dostatek pozitivních emocí před odchodem na lože, dělejte něco příjemného. Dopřejte si například nerušených 10 minut s kočkou na klíně. Její předení je skutečným balzámem na duši i tělo.

Jaké jsou vaše ranní a večerní rituály? Mění se nějak během dní?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články