Co dělat, když nemůžete usnout? Umět zastavit nekonečný vír myšlenek je snadnější, než si myslíte

Ležíte v posteli s otevřenýma očima a hlavou vám víří tisíce myšlenek. Nepomohlo nic, nemůžete usnout, ať zkoušíte cokoli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dali jste si příjemnou koupel, vypili sklenku teplého mléka, a dokonce zkoušíte počítat ovečky. Jenže nic z toho vám nepomáhá od víru myšlenek, které vám krouží hlavou a brání v klidném spánku. Dokonce i ti, kteří mívají normálně klidný spánek, mohou být někdy vystresovaní a roztěkaní. Což je přesně moment, kdy tyto myšlenkové závody útočí. Ale nebojte se, existuje cesta, jak si opět navodit klidné snění.

Soustřeďte se na aktuální moment

Pravdou je, že myšlenky, které se vám v takové situaci honí hlavou, jsou obvykle spojeny s minulostí nebo budoucností. Bojíme se totiž toho, co by se mohlo stát, nebo litujeme věcí, které jsme udělali v minulosti. Pokud je tohle váš případ, soustřeďte se hlavně na to, co se děje právě teď. Protože minulost nemůžeme změnit a nemůžeme ani předpovědět budoucnost. Pouze současnost je tím momentem, na který nějaký vliv máme.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tato změna soustředění našemu mozku výrazně uleví. Druhým faktorem je použití elektroniky před spaním. Telefony, laptopy nebo tablety mohou zvýšit naši roztěkanost. Nota bene v případě, že se před spaním věnujete obsahu, který vám přivodí obavy o minulost nebo budoucnost. Modré světlo z těchto zařízení také ovlivňuje produkci melatoninu v těle. To způsobuje, že se vám bude spát ještě hůř, protože tělo bude nabuzené.

Zaměstnejte se, abyste nemysleli na spánek

Teď, když jste všechnu elektroniku odložili, není od věci zamyslet se nad zdravějšími a přirozenějšími alternativami. Asi nejlepší je čtení nějaké odpočinkové knihy nebo vybarvování obrázků. Případně si pusťte klidnou hudbu, zvuky deště, ohně, mořského pobřeží a podobně. Potřebujete přesměrovat svoje myšlenky na něco uklidňujícího. Večer není čas na starosti o budoucnost, je to chvíle k odpočinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na řešení různých problémů si vyčleňte čas přes den nebo třeba jednou za týden. Ano, stejně jako si plánujete nákupy nebo setkání s přáteli, stejně tak si můžete zařídit čas na strachování se. Věnujte takovou dobu věcem, které vás stresují, a naučte se k nim nevracet večer, když máte nechat svoje tělo i mysl odpočívat. Jde o návyk, samozřejmě to nepůjde ihned. Ale jeho postupné praktikování vám nejspíš přinese klidnější usínání.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články