Historicky nejtěžší optický rébus: Mezi osmičkami na obrázku se skrývá jedna 3. Najdete ji?

Zvláště v moderní době plné podnětů je zapotřebí udržovat mozek v aktivitě. Optické iluze a podobné rébusy pomáhají nejen myšlení, ale také udržují v kondici naše oči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ty jsou jedním z nejvíce fascinujících orgánů a patří k nejkomplexnějším částem lidského těla. Kolik toho vlastně víme o jejich funkci a práci? Spoléháme na ně každý den, současně jim však nevěnujeme příliš pozornosti. Tedy alespoň do té doby, než je s nimi něco špatně, a je tudíž potřeba asistence lékaře. V té nejzákladnější formě se oči vyvinuly už u zvířat, která naši planetu obývala asi v době před 550 miliony let. Co dalšího se v nich skrývá?

Kamera v opačném režimu

Reálně nevidíme očima, ale naším mozkem. Oči jsou jen kamerou či druhem periskopu. Zachytávají tedy světlo zvenku a posílají údaje do mozku, který je pak vyhodnocuje. Zaprvé na základě těchto samotných dat, zadruhé je doplňuje vlastními zkušenostmi. Krom toho vidíme všechno vzhůru nohama, teprve v hlavě se obraz okolního světa převrací do „normálního“ režimu. Najdete mezi všemi těmito osmičkami trojku?

Mrkáme obvykle mnohem častěji, když zrovna mluvíme. Lidské oko však za všech okolností funguje na 100 % a nepotřebuje si nikdy odpočinout. Určitě jste už někdy na fotkách viděli červené oči. Způsobuje je odraz světla od cévek ve vašich očích. Pokud by lidské oko bylo digitální kamerou, mělo by rozlišení 576 megapixelů. Při normálních podmínkách provedeme v průměru 4 200 000 mrknutí za jeden rok. Vidíte, taková námaha, a ani si toho nevšímáme.

Dětská barvoslepost a slzení

Dvě oči nám pomáhají získat hloubkové vnímání. Srovnání dvou obrazů totiž dovoluje mozku určit, jak daleko od nás konkrétní věc je. Mimochodem, oči se léčí opravdu velmi rychle. Se správnou péčí jim trvá jen asi 48 hodin, než dokáží plně zregenerovat drobná zranění. Podle vědců žil první člověk s modrýma očima asi před 6 000 – 10 000 lety. Modroocí lidé tak sdílejí společného předka. Jestli jste na vážkách, tady je řešení testu.

Všechna miminka na světě se rodí jako barvoslepá. Pokud pláčou, neprodukují žádné slzy, to nastane až ve věku cca 6 týdnů. A čím více stárneme, tím méně slz nám z očí proudí. Oční řasy mají životní dráhu asi 5 měsíců. Jestli vás hledání odlišného čísla zaujalo, můžete hned zkusit další cvičení pozornosti a postřehu.

Za jak dlouho jste rébus rozlouskli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články