Najdete mezi obrázky jeden lehounce odlišný? Procvičte si svoje vnímání a postřeh, jde o perfektní test kognitivních schopností

Tyhle výzvy nejsou pro každého, vaši pozornost a cit pro detail však prověří pořádně. Zajímavosti z historie navíc vše obzvláštní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské oko se každou vteřinu soustředí na 50 odlišných objektů a jediný složitější orgán v těle je mozek. I když se budete sebevíc snažit, nedokážete při kýchnutí udržet oči otevřené. Z očních vjemů pochází na 80 % toho, co se naučíme, a dovedeme rozlišit uspokojivých 10 milionů různých barev. Duhovka (tedy barevná část oka) má 256 jedinečných odlišovacích znaků, zatímco otisk prstů jen 40. Najdete mezi očima nahoře jedno odlišné?

Bez klobouků by to nešlo

Černé taxíky v Londýně jsou natolik vysoké, že pokud nastoupíte s cylindrem, nemusíte si ho uvnitř sundávat. V polovině 19. století nosili cylindry během hry i baseballoví rozhodčí. Vysoké bílé kuchařské klobouky nebo čepice mají tradičně 100 záhybů, což představuje 100 způsobů přípravy vejce. Zavedl je jeden z nejslavnějších kuchařů 19. století Marie-Antoine Carême a sloužily jako metoda odlišení hierarchie v kuchyni. Který klobouk se liší od ostatních?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve 20. letech platil v Americe podivný zvyk, že lidé, kteří nosili po 15. září slamáky, byli okolím zmláceni. Vikingové nikdy nenosili rohaté helmy. Francouzský kouzelník Louis Comte jako první vytáhl z klobouku králíka, bylo to v roce 1814. Ve Wyomingu existuje zákon, který zakazuje v zábavních podnicích – například divadlech – nošení klobouku, který by ostatním bránil ve výhledu. Barevné bezpečnostní helmy odlišují funkce na stavbě.

Ve světě čoček a obrouček

Prvními čočkami brýlí prošlo světlo kolem roku 1000. Tehdy se jim však říkalo „čtecí kameny (reading stone)“. Šlo totiž o malé skleněné koule, které se pokládaly na drobná písmena pro lepší čitelnost. Nositelné brýle se dají vystopovat do Itálie asi do roku 1284. První byly jen čočky v rámu, který se nosil v ruce nebo na nose. Rámy a obruby byly z přírodních materiálů, tedy dřeva, mědi, kůže či kostí. Které brýle nám nesedí do obrázku?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle mnoha studií a výzkumů, které proběhly po celém světě, potřebuje nějakou formu brýlí nebo korekčních čoček 50 % populace. Levnější brýle poskytují úplně stejnou ochranu před UV zářením jako drahé značky. Dražší modely na předpis ovšem poskytují lepší ochrany, protože jsou upraveny přesně podle konkrétního uživatele. Navzdory populárnímu přesvědčení vám nošení cizích brýlí nezkazí zrak, nezvyk vám oči jen unaví.

Na ta nejkrásnější ouška

Před stovkami let nosili náušnice mnohem více muži než ženy, byl to trend tehdejší doby. Můžete je vidět na portrétech starých indiánů před příchodem bělochů. Stejně tak je najdete na podobiznách Williama Shakespeara. Dnes jde ovšem o záležitost mnohem více ženskou, přestože některé skupiny mužů je nosí také. Náušnice se navíc dá nosit v celkem devíti pozicích ucha, lalůček rozhodně není jediným místem. Která náušnice se liší?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Římané jako první představili nošení náušnice s drahými kameny. V dnešní době jde asi o nejpopulárnější provedení. Stejně tak se skrze tento šperk vyjadřuje mnoho věcí jako sociální status, náboženství, sexuální preference a další. Například námořníci si propichovali lalůček na znamení toho, že dokončili plavbu kolem světa a přešli přes rovník. Jde také o velmi starý šperk, archeologové našli kousky datované do doby před 2 000 lety.

Jak jste v testu uspěli, kolik odlišností jste správně zachytili?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články