Jak se vyrábí káva bez kofeinu? Na odstranění povzbudivé látky existuje několik metod

V dnešní době je naprosto všední jít do kavárny a objednat si kávu dle našich preferencí. Jednou z mnoha možností je i káva bez kofeinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Káva je dnes jedním z nejpopulárnějších nápojů celého světa. Z té bez kofeinu je odstraněn kofein, respektive je jeho přítomnost snížena asi o 97 %. Tento druh je silně doporučen například kardiakům nebo osobám trpícím zvýšeným krevním tlakem. Káva bez kofeinu se na celosvětové spotřebě podílí asi z jedné desetiny. Šálek kávy bez kofeinu (obvyklých 240 ml) obsahuje kofeinu nejvýše 12 miligramů, klasická má ve stejném objemu přes 100 mg.

Další možné postupy dekofeinizace

Původní proces byl vyvinut v roce 1903 Ludwigem Roseliusem. To byl německý obchodník s kávou a také zakladatel firmy Kaffee HAG. Používal benzen k rozpuštění kofeinu v ještě nepražených kávových bobech. Protože je ale benzen silně karcinogenní, byl od té doby nahrazen mnohem bezpečnějšími metodami včetně dichlormethanu a ethylacetátu. Oba se totiž odpaří ve fázi, kdy už jsou zrna v procesu pražení.

Obecně existují dva postupy, evropský a tzv. švýcarský vodní proces. V případě evropského je nepražená káva namočena do vody. Jakmile dojde k otevření zelených zrn, jsou promyta dichlormethanem, který kofein absorbuje. Pak následuje opětovné promytí a nakonec vysušení. Výhodou procesu je velké zachování původní chuti i aromatu kávy. Nápoj v sobě i přesto nese drobné chemické příchutě, pro konzumenta je tak méně atraktivní.

Další, ne tolik příjemná metoda

Švýcarský vodní proces postrádá chemickou složku, způsobuje ovšem větší odliv vůně i chuti výsledné kávy. Káva je kompletně louhována v horké vodě i páře a výluh poté projde filtry s aktivním uhlíkem. Ty zachytí právě kofein a následně se do tekutiny opět namočí zrna. Tak do sebe znovu dostanou chuť i vůni, ovšem v menší míře. Kromě kofeinu tento proces totiž odstraní i éterické oleje, tedy právě nositele vůně a chuti. Pro vodní metodu je vhodnější arabika.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kofein je alkaloid stimulující centrální nervovou soustavu i srdeční činnost. Jde o celosvětově nejrozšířenější stimulant, tedy o nejběžnější drogu. Sám o sobě je hořkou, krystalickou látkou a objevil ho v roce 1819 německý chemik Ferdinand Runge. Vyskytuje se hlavně v kávových bobech, listech čajovníku a ořeších koly. Při požití dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost organismu, jde o nejpopulárnější legální psychoaktivní látku světa.

Kterou kávu máte nejraději a měnila se nějak vaše preference?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články