Vizuální záhada, která prověří vaši všímavost. Schovaného jelena najde do 10 vteřin jen hrstka lidí. Vidíte ho?

Některé fotografie skrývají více, než se na první pohled zdá. Na tomto snímku se mezi stromy v lese ukrývá jelen a vaším úkolem je ho najít.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Jelen wapiti byl dříve odborníky považován za poddruh jelena lesního. I genové analýzy ukazují, že do Severní Ameriky se asi dostal přes zamrzlý Beringův průliv. Dnes ho najdete hlavně ve Skalnatých horách Severní Ameriky, stejně tak ale i ve východní Asii. Je to přežvýkavec, tím pádem má 4 žaludky, v průměru dosahuje jedinec hmotnosti 315–320 kilo. Z anatomických zvláštností zmiňme mohutný ohryzek vyskytující se u samců. Jeleni wapiti zůstávají po téměř celý rok ve skupinách, které se dělí podle pohlaví.

Nejchytřejší Čech vymyslel záludnou optickou iluzi. Kdo ji vyřeší do 16 vteřin, vyslouží si místo mezi 1 % vyvolených v Česku

Namlouvací rituály

V době říje pak dospělí samci soutěží o pozornost samic. Současně pak chrání samice ve vlastním harému. Prvním krokem namlouvání je lákání potenciálních partnerek specifickým řevem. Jeho správná intenzita označuje skutečně vyspělého a dostatečně silného jedince. Krom toho se pro samice stávají atraktivnější tím, že si po těle roztírají vlastní moč. Teď se podívejte na fotku lesa. Najdete na ní jednoho klidného jelena?

Při konkurenci se následně vyzývají na souboj se sokem, během kterého střídavě ustupují a přibližují se. Nedojde-li k ústupu, přichází na řadu střet parohů. Takto velmi často vznikají dosti vážná zranění, a to na obou stranách. V době říje se pak u skupinek samic drží právě dominantní samci. Harém těchto jedinců pak čítá cca 20 samic, které chrání jak před ostatními samci, tak i predátory. Jen dospělí býci (jak se samcům říká) mají vlastní harém.

Růst a ochrana parohů

Reprodukční vrchol jelenů nastává asi v 8 letech věku. V době trvání říje se pasou jen velmi málo, tudíž ztrácí asi 20 % své hmotnosti. Parohy jsou tvořeny kostí a mohou vyrůst i o 2,5 centimetru za jediný den. Během aktivního růstu je pokrývá tenká kůže známá jako samet (velvet). Tu pak jelen shazuje během léta, když jsou parohy už plně vyvinuty. Jestli stále tápete, podívejte se ještě jednou pořádně mezi stromy.

Skalnaté či také Skalisté hory jsou řadou horských pásem na severozápadě USA. Tvoří také východní část horského systému Kordiller. Ať už jste jelena mezi stromy našli během chviličky, nebo vám jeho nenápadné zbarvení hledání hodně ztížilo, zkuste vyzkoušet další podobné hádanky a procvičte tak své pozorovací schopnosti.

Jak se vám hledání mezi stromy dařilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články