Jen lidé s IQ 120 dokáží vyřešit tuto matematickou hádanku. Zařadíte se mezi 3 % lidí, kteří to zvládli?

Při skloňování inteligence se dnes nelze vyhnout ani té umělé. Češi se v jejím ohledu a využívání ukázali jako velmi pokrokoví. Zde ale musíte použít vlastní inteligenci.

i Zdroj fotografie: Wepress News
                   

Nejde přitom jen o nějaké boční využití v rámci koníčků. Experti totiž o Česku v posledních letech mluví jako o zemi s obrovským potenciálem pro tento obor. V oblasti AI bychom se tak mohli stát dokonce světovou velmocí. Důvod pro tyto pozitivní prognózy? Máme vynikající vědce, jako národ jsme přirozeně inovativní a je u nás aktivních i mnoho nadějných startupů, tedy nových firem. Nemluvě o probíhající implementaci virtuálních asistentů a dalších nástrojů.

Pozitivní postoj národa

Celých 10 % lidí má k umělé inteligenci vyloženě pozitivní vztah, rádo jejích služeb využívá buď v práci, nebo volném čase. Asi třetina je využití těchto nástrojů otevřená, nejvíce nepřekvapivě mladí lidé. V nějaké míře pozitivity se pak nachází celých 55 % procent Čechů ve věku 18–26 let. Větší zdrženlivost panuje mezi ženami. Hlavně manažeři technologických firem mají výborné povědomí o reálných přínosech. Jak si poradíte s touto zvláštní rovnicí?

iZdroj fotografie: Wepress News

Je fakt, že o reálné funkci nebo možnostech panují stále polopravdy nebo vyložené mýty. Další potenciálně velmi problematickou skutečností je, že legislativa není schopna na rychlost rozvoje těchto nástrojů dost dobře reagovat v potřebném tempu. Několik afér se týkalo hlavně grafické AI Midjourney. Proti generátoru obrazů na základě slovních příkazů (tzv. prompts) se už ozvala i řada umělců, kterým má AI krást práci.

Povědomí a obavy

Laická veřejnost v současnosti nemá přesné povědomí o tom, jakými způsoby a kde všude se dá AI využít. Přesto si myslí, že v ní leží naše budoucnost. Pravdou je, že pravděpodobně nebude zbytí, protože jde o extrémně lákavou možnost. Samozřejmě se s ní pojí i jisté obavy, především ze zneužití. To se však týká jakékoli technologie. Stále si nevíte rady s rovnicemi? Tři řádky obsahují vzorec. Součet na levé straně klesá, zatímco stoupá to, čím je potřeba ho vynásobit, abyste dostali pravou.

Na jaké úrovni je vaše logika? Otestujte se pomocí dvou obrázků – připravte se na zdánlivě jednoduché počty

Pokud jste si ani s touto nápovědou neporadili, řešení je zde: První řádek: 10 x 3 = 30. Druhý řádek: 9 x 5 = 45. Třetí řádek: 8 x 7 = 56. Zatímco součet s řádky klesá, činitel o 2 stoupá. Vyřešit tuto úlohu vyžaduje dobré logické uvažování a schopnost se soustředit. Určitě neuškodí se v těchto věcech potrénovat a zamyslet se nad podobnými zábavnými úkoly.

Jak vám šlo řešení rovnice?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články