Středověcí váleční koně byli ještě menší než dnešní poníci. Jak moc chybná je zažitá představa o mohutných bitevních ořích?

Když si představíte středověkou bitvu, pravděpodobně vám fantazie načrtne mohutné rytíře na velkých ořích. Pravdou však je, že bude potřeba jim trochu upravit proporce.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Nová studie v International Journal of Osteoarcheology profesora Alana Outrama totiž ukazuje něco jiného. Středověcí váleční koně nebyli větší než dnešní poníci. Tým složený z historiků a archeologů univerzity v Exeteru provedl rozbor největší sady koňských kostí pocházejících z let 300–1650. Koně byli měřeni na „dlaně“, což je stará jednotka rovnající se 10,16 centimetru. Středověcí oři byli místo výšky 17–18 dlaní menší než 14,2 dlaně.

Rytíř na poníkovi je reálný

Moderní poníci se výškou pohybují v rozmezí 14,0 – 14,3 dlaně. Při šlechtění válečných koní byl tedy kladen důraz na jiné vlastnosti, které byly v boji důležité. „Selekce a šlechtění se soustředily mnohem víc na temperament a správnou fyzickou kondici zvířete než na prostou výšku,“ uvádí Alan Outram. Dokonce i v době 13. a 14. století byli koně vyšší než 15–16 dlaní docela vzácní. Lidé by je také vnímali jako neuvěřitelně velká zvířata.

iZdroj fotografie: Se souhlasem James Felton

Nejvyšší kůň pocházející z normanské éry (1066–1075) byl nalezen na hradě Trowbridge a měl kolem 15 dlaní. Během vrcholného středověku se objevili i vyšší koně, kteří dosáhli až k hranici 16 dlaní. Ani velikost, ani samotná robustnost kostí u končetin nejsou dostatečným důvodem pro identifikaci koně jako válečného zvířete,“ vysvětluje Helen Benkert z univerzity v Exeteru, která tyto kostí zkoumá.

Nedostatek přesných pravidel

„Historické záznamy nám neposkytují přesné specifikace, které by definovaly zvíře jako válečného koně,“ uvádí. Je mnohem pravděpodobnější, že během celého středověkého období bylo potřeba v různých situacích různých ořů. Měnila se bojová taktika, měnily se zbraně a vliv měly také kulturní preference jednotlivých majitelů. V každé chvíli nutnosti boje šlo zkrátka o to vybrat zvíře, které se na bojišti nejlépe uplatní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koně se stali znatelně vyššími až v pozdním středověku, tedy v letech 1500–1650. Tehdy se přiblížili mírám dnešních koní používaných na práci. Pokud si tedy představujete anglickou válečnou vřavu, zapomeňte na vysoké koňské hřbety brázdicí bitevní pole. Realita byla mnohem bližší výletu na dnešním poníkovi. Ten byl samozřejmě vystaven mnohem brutálnějším koncům z čepelí a hrotů mečů.

Jakou výšku máte u koně raději? Na jakých koních jste kdy seděli?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články