Jaké je nejrychlejší zvíře planety? Pozor, gepard to není, budete překvapení

Gepard jako nejrychlejší zvíře je zakořeněná odpověď. Jenže není rychlost jako rychlost a hodnocení bývá zavádějící.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se zeptáte někoho v okolí, jaké je nejrychlejší zvíře světa, nejspíš dostanete stejnou a poměrně očekávanou odpověď. Aspoň v případě, že vás dotazovaní nebudou ihned podezřívat z nějakého chytáku. Obecné soustředění na rychlou kočkovitou šelmu způsobilo, že soutěž v rychlosti zapomněla na druhy, které se pohybují dokonce několikanásobně rychleji než gepard. Jaké rychlíky tedy obecný úzus přehlíží?

Definujte „na planetě“

Aby bylo jasno, není nejmenších pochyb o tom, že gepard je opravdu rychlé zvíře. A je to nejrychlejší zvíře na zemi – tedy na pevném povrchu naší planety. Se záznamem 103 kilometrů v hodině naprosto suverénně překoná kohokoli dalšího. Dokonce se objevily případy, kdy jeho rychlost dosáhla 114 km/h. kombinace délky nohou, svaloviny a dlouhého kroku geparda dokonale vybavila právě pro pohyb na suché zemi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Problém je, že gepard je rychlý pouze na pevné zemi a na krátkou vzdálenost. Je to vlastně nejlepší sprinte. A jakmile přidáme vodní a vzdušné tvory, je rychlost o něčem zcela jiném. Například sokol stěhovaný se potápí rychlostí až 322 kilometrů v hodině, podle odhadů může dosáhnout až 563 km/h, i když nejsou oficiální záznamy. A sokol rozhodně není jediným ptákem, který vytáhne více rychlosti než běžící kočka.

Rychlost v oceánech

I světová vodstva mají dostatečnou rychlostní reprezentaci. Takový černý marlin byl zachycen v rychlosti 129 km/h a mečouni dosahují rychlostí přes 100 km/h. Z toho je vidět, že ačkoli si gepard právem vysloužil své suchozemské prvenství, v trvalé záři reflektorů je docela nezaslouženě. Roli hraje také to, že rychlosti mnoha dalších zvířat nebyly dosud plně prostudovány. U těch suchozemských byla rychlost pohybu měřena přesně a opakovaně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U vzdušných i mořských druhů jsou dosahovaná maxima spíše odhady. Případně udávané limity pocházejí z krátkých pozorování nebo srovnání s jinými druhy. Pokud bychom tedy chtěli získat skutečně přesný rychlostní žebříček, potřebujeme mnohem víc údajů z delšího pozorování. Ostatně heslo National Geographic Society zní „nikdy nepřestávat objevovat“, takže zjištění skutečného stavu je další badatelská výzva.

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články