Neuvěřitelně vzácné a plně zachovalé dinosauří embryo bylo nalezeno uvnitř zkamenělého vejce. Tento předmět chytal celé dekády prach v místnosti čínského muzea.
Podle odhadů je kousek starý 66–72 milionů let a nenarozený tvor odhaluje neuvěřitelné propojení mezi dinosaury a moderními ptáky. Patří k druhu opeřených bezzubých teropodů známých jako oviraptorosauria, nevylíhlé stvoření je asi 27 centimetrů dlouhé. Jde o první nález, ve kterém má embryo dinosaura stejnou typickou pozici uvnitř vajíčka jako embrya dnešních ptáků. Nález komentuje profesor Steve Brusatte.
Jedno z mnoha chybějících spojení
Krátce před vylíhnutím provádí moderní ptáci sérii manévrů známou jako podkasání, která zahrnuje zakřivení těla a umístění hlavy do pozice pod křídla. Evoluční počátky tohoto chování však stále zůstávají záhadou. Když badatelé nález ohlásili, vysvětlili také zvláštnost tohoto případu, který pojmenovali „Baby Yingliang“. Druh byl totiž nalezen s končetinami po stranách a zády zkroucenými podél ploché části vejce.
Takováto pozice embrya podle nich nebyla v případě nelétavých dinosaurů dosud popsána, silně však připomíná právě chování u embrya moderních ptáků ve finálních stádiích vývoje. Právě ony pohyby mají hrát klíčovou roli při procesu líhnutí u ptáků. Jedinci, kteří je neprovedou, mají mnohem menší šanci na úspěšný průnik z vejce. Baby Yingliang ukazuje, že tento proces se mohl zrodit právě u dávných teropodů coby předků dnešního ptactva.
Moderní ptáci s dědictvím
„Tento malý prenatální dinosaurus prostě vypadá jako malé ptáčátko stočené ve vejci. Což otvírá důkazy pro skutečnost, že se mnoho ptačích charakteristik vyvinulo právě u dinosauřích předků,“ podotýká autor studie profesor Steve Brusatte v reakci na tento fascinující nález. Domovem fosilie je muzeum přírodní historie a Baby Yingliang patří k nejlépe zachovaným dinosauřím embryům, která kdy byla nalezena.
Dovoluje tak badatelům podrobně zkoumat neporušené mládě teropoda. Nicméně jde o jediný exemplář svého druhu. Tím pádem – a to vědci potvrzují – z něj nelze odvodit žádný pevný závěr týkající se povahy dinosauřích embryí. Je tedy potřeba najít další vzorky stejného druhu, které dovolí podrobnější výzkum a podloženější závěr. Na každý pád ovšem nález přinesl motiv pro hlubší výzkum ptačího dědictví v linii teropodů.
Kterého pravěkého ještěra nebo dalšího tvora máte rádi a proč?