Byla dřív slepice nebo vejce? Odpověď na rozporuplnou hádanku, vyvolávající dlouhé roky nekončící diskuse, konečně odhalena

Zajímavý spor a otázka, která je chytákem. Potřebujeme slepici, aby snesla vejce, jenže kuře se líhne právě z vejce.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Otázka nás nechává v začarovaném kruhu peří a skořápek, který nejspíš nemá jasný startovací bod. Naštěstí ale není potřeba se tím trápit věčně. Tuto záhadu můžeme rozlousknout pomocí základních vědeckých nástrojů, konkrétně tedy principů evoluční biologie. Vejce se dají najít napříč celou živočišnou říší. A technicky vzato jde jen o obal, membránu, uvnitř, které může embryo růst a vyvinout se. Tak je jich půjdeme pár rozbít.

Prvotní vejce v přírodě

Budou nás zajímat hlavně ptačí vejce tak, jak je známe dnes. První se objevila v době prvních amniot před mnoha miliony let. Amniota je typ vejce, který dovoluje kladení v různorodém prostředí. Před jejich příchodem se většina zvířat při reprodukci spoléhala hlavně na vodu. Svá vejce tedy kladli v jezírkách, aby je prostředí nevysušilo. V určitém bodě se ale vyvinulo jiné vejce, které má navíc membrány amnion, allantois a chorton.

iZdroj fotografie: Pixabay

Každá z nich má jinou funkci, společně tvoří ale soběstačnou podporu pro život, který se vyvíjí uvnitř. Vrstvy také poskytují zvýšenou ochranu proti vnějším vlivům. Tato vejce bylo revolučním krokem, který dovoloval kladení vajec prakticky kdekoli. Protože z vajec nezůstávají dobré fosilie, nevíme přesně, kdy k tomu došlo, nejlepší odhad je asi 350 milionů let dozadu. Všichni dnešní plazi a ptáci jsou potomky těchto prvních amniot.

Na scénu přichází první kuřata

Prvotní skutečná kuřata přišla s první čistou genetickou mutací svých předchůdců. Jejich rodiče byli nejspíš Gallus gallus z Asie, po domestikaci se tento opeřenec rozšířil do celého světa. Když se vrátíme k původní otázce, první amniotické vejce se objevilo před 350 miliony let a první skutečné kuře se objevilo asi před 58 000 lety. Z toho se dá celkem jasně vsadit na skutečnost, že první bylo opravdu vejce.

Celá otázka je typem falešné dichotomie, tedy předpokladu rozporu. Vejce se nepochybně objevila před kuřaty, ale slepičí vejce nikoli, protože nemůžete mít jedno bez druhého. Matka prvního kuřete dnešního typu snesla vejce, ze kterého se toto kuře vylíhlo. Ona sama byla však geneticky odlišná od svého potomka. Vejce i kuře jsme tak řádné rozebrali, a když se spolehneme na evoluční příběh našich domácích opeřenců, můžeme hádanku svědomitě prohlásit za vyřešenou.

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články