Vždy mezi červnem a listopadem jsou obyvatelé USA upozorněni úřadem NOAA, že na aktivní sezónu hurikánů stačí i jeden aktivní někde u pobřeží.
Dovedete si představit, že by zemi bičovaly dva hurikány současně? Ve velmi vzácných případech se dvě tropické cyklony ovšem mohou dostat natolik blízko, že se spojí. Jde o jev známý jako efekt Fujiwhara. Jméno pochází od japonského meteorologa Sakuhei Fujiwhary, který v roce 1920 tento mechanismus poprvé popsal. Je však možné, že samotnou myšlenku formuloval už Diro Kitao někdy po roce 1800.
Vzácná událost v Severním Pacifiku
Jedním z prvních případů bylo spojení tajfunů Ruth a Susan během druhé světové války, což zdrželo plány generála McArthura. Dnes je Fujiwharův efekt vzácností a dochází k němu jen asi jednou nebo dvakrát do roka ve vodách Severního Pacifiku. Ještě vzácněji – asi jednou za tři roky – se objevuje ve vodách Severního Atlantiku. Jeden z nedávných případů byl pozorován v dubnu 2021, když cyklóna Seroja plně pohltila Odettu.
Ke spojení větrů došlo kousek od pobřeží Západní Austrálie a dochází k němu při výskytu velmi náhodných okolností. Když je voda obzvláště aktivní, mohou cyklóny obsadit konkrétní region oceánu. Hřebeny a koryta v horní atmosféře, které fungují jako bariéry trasy hurikánu, mohou do jeho cesty přihrát další bouře, což zvyšuje šanci na srážku. Stejným faktorem je pak rychlost pohybu jednotlivých bouří.
Hurikán v čele dřívějších bouří
Tropické cyklóny se většinou pohybují velmi rychle a mohou tak za sebou „táhnout“ bouřky, které se v oblasti zformovaly dříve. Všechny tyto okolnosti nahrávají společné cestě hurikánů, jenže o samotném spojení rozhoduje jen jejich fyzická vzdálenost. Aby k Fujiwharově efektu došlo, musí od sebe obě bouře být nejvýše 1 450 kilometrů. Pro představu jde o celou délku státu Kalifornie. Jakmile jsou blízko, může nastat jedna z následujících situací.
Dojde-li ke střetu dvou stejně velkých bouří, pravděpodobně budou rotovat kolem určité části oceánu. Nakonec se buď rozpojí a každá bude pokračovat svou cestou, nebo se spojí do jednoho hurikánu. Pokud se setká bouře slabší a silnější, dojde také k určitému tanci, ovšem slabší bude pravděpodobně rotovat kolem silnější. Větší utrhne část svého slabšího souseda a oslabí ho ještě více – k tomu došlo v roce 2010 při kontaktu Julie a Igora.
Možné dopady spojování bouří
Ačkoli dvojitá tropická cyklóna zní nadmíru znepokojivě, podle meteorologů není důvod očekávat scénář megabouře. Alespoň tedy ne megabouře z filmů „Geostorm“ nebo „Den poté“ a podobných. Velmi malá část interakcí hurikánů vede ke spojení dvou těchto jevů. A i když k němu dojde, výsledkem je málokdy nabrání další síly. Hurikány kategorie 2 a 3 se tedy nezkombinují do kategorie 5.
V případě obyvatel pobřežních států ale hrozí jiné nebezpečí. Konkrétně možnost, že Fujiwharův efekt může pomocí bouří na poslední chvíli vychýlit některý hurikán z jeho původní cesty. Každé setkání bouří totiž ovlivňuje jejich trasu. A tohle by znamenalo prakticky nulovou možnost se na takovou změnu počasí připravit. Cyklóna by se tak dostala na pevninu v místě, kde ji opravdu, ale opravdu nikdo nebude čekat.
Kdy jste se naposled dostali do pořádné bouře a jaké napáchala škody?