Co by se stalo, kdyby se oceány vypařily z povrchu zemského? Zcela zásadně by to ovlivnilo život, na jaký jsme zvyklí

Scénář, který by v tomto případě nastal, je naprosto zřejmý. Bez oceánů by nebylo deště a bez deště by Země postupně vysychala a měnila se v poušť.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Na první pohled se tedy zdá zcela zřejmé, jaký následek pro naši planetu by mělo vyschnutí všech oceánů. Vlivem celkového oteplení a vysoušení planety by také docházelo k masivním požárům, které bychom nebyli schopni uhasit. Nemusí to tak možná vypadat, ale oceány jsou nejdůležitějším systémem, který podporuje život. Jedná se o nezbytnou součást vývoje života na jakékoliv planetě. Oceány nejen absorbují sluneční záření, ale také podporují vodní cyklus

Role oceánů je důležitější, než se zdá 

Kdyby nebylo oceánů, ostré sluneční paprsky by dopadaly pouze na rovník a nedocházelo by tak k potřebnému rozložení tepla do dalších koutů světa. Díky oceánským proudům ale probíhá distribuce potřebné energie tak, jak jsme na ni zvyklí. Oceány se velkou měrou podílí i na tom, aby žádné místo na světě nebylo natolik teplé, aby zde nebyl možný život. Díky pravidelným cyklům dochází k oteplování chladných oblastí, a naopak ochlazování těch teplých. 

iZdroj fotografie: Pexels

Oceány se rovněž podílejí na koloběhu vody na planetě. Díky nim se vytváří oblaka a následně vznikají deště. Voda, která se dopadem slunečního záření ohřívá, se mění na mraky, ty putují daleko nad kontinenty a voda v podobě srážek z nich pak padá k zemi. Pokud by ale došlo k tomu, že by oceány z naší planety zmizely, mělo by to pro náš život nedozírné následky. K této změně by mohlo dojít náhle, doslova během noci, a to by znamenalo, že se naše planeta přemění v jednu velkou teplou poušť bez deště. 

Vymizením oceánů by došlo přímo k otravě vzduchu

Pokud by změny nastávaly postupně, oceány by se nám před očima měnily na velké kaluže plné bahna. Díky tomu by bylo zachováno alespoň malé množství vody a naše planeta by měla ještě malou šanci na přežití. Část vody jsme totiž stále ještě schopni nalézt v ledovcích nebo podzemní vodě. Tyto vodní zdroje ale tvoří jen kolem tří procent aktuálních zásob vody. Je tedy zřejmé, že by funkci oceánů nebyly schopné nahradit. Následkem vysoušení oceánů by tedy nebylo možné zachovat potřebný vodní cyklus. 

iZdroj fotografie: Pexels

Tento jev by měl dopad na mnoho živočišných a rostlinných druhů. Bez oceánů by se stal déšť neuvěřitelně vzácným jevem a planeta, včetně živočichů, by začala postupně vysychat a umírat. Fungovat totiž pouze s podzemními zdroji vody není dlouhodobě realizovatelné. Postupně by usychaly potřebné stromů a naši planetu by začaly zasahovat četné požáry. Kvůli tomu by došlo k uvolňování velkého množství oxidu uhličitého do atmosféry, čímž by se podpořilo globální oteplování, a hlavně by nebylo možné takový vzduch dýchat. 

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články