Když se nesprchujete, dějí se s vaším tělem hrůzostrašné věci. Absence hygieny ohrožuje drasticky vaše zdraví

Většina lidí, kteří mají normální přístup k tekoucí čisté vodě, se sprchuje aspoň 5krát za týden. Občas vynechat není nic hrozného, delší absence už se znatelně projeví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když z jakéhokoli důvodu vynecháte koupel na delší dobu – a občas není zbytí – poznáte to celkem snadno. Prvním znamením je totiž zápach a jasný pocit „ulepenosti“. Po nějaké době byste ovšem tento projev přestali vnímat, obecně se stanete čichově imunními. Absence hygieny bude mít ovšem drastičtější následky. Některé lze stále označit jen za „kosmetické“ jiné však budou vážně ohrožovat váš zdravotní stav.

Skvrny na kůži, vyrážky a infekce

Jakmile přestanete se sprchováním, zhorší se postupně jakékoli trvalé problémy s kůží, které už máte. Bakterie, špína a mrtvé buňky začnou pracovat dohromady a vy se budete stále častěji drbat. Tento zásah do kůže způsobí její poškození, nezřídka až na krev. Takto narušená kůže je pak vynikající prostředí pro jakoukoli vnější infekci. Té normálně povrch těla klidně odolá, ovšem popraskání je pro vnější vlivy živnou půdou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdykoli se dotýkáme dveřní kliky, mobilu nebo prkénka, setkáváme se s obrovským množstvím bakterií. A pokud nepřijde hygiena, aby je odplavila, pohodlně se skrze ruce, nos a pusu dostanou až do organismu. Z toho pak může pocházet jak obyčejné nachlazení, tak i žloutenka. Když jsme byli děti, všichni nám důrazně říkali, jak je důležité mýt si ruce. To se ovšem vztahuje i na pravidelnou očistu celého těla.

Houby a mrtvé kožní buňky

Na vrcholku možností, které postihují špinavý povrch těla, jsou houby a další kožní infekce. Při absenci hygieny obsadí prostor a způsobí celou řadu problémů. Mohou totiž přežívat na kůži, v ústech nebo v oblastí genitálií. Větší sklony k nim mají děti, těhotné ženy a také lidé trpící nadváhou. Klíčovým faktorem je ovšem opět mizerná hygiena. Čištění právě těchto míst, kde se usazuje pot, je důležitým krokem pro zachování vlastního zdraví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile si pod proudem vody promnete kůži, odplavíte mrtvé buňky a na jejich místě mohou v klidu vyrůst nové. Pokud k tomuto aktu nedojde, postupně se mohou na povrchu celého vašeho těla nahromadit i kilogramy těchto kožních buněk. A to rozhodně není stav, kterého by kdokoli normální chtěl dosáhnout. Silný tělesný zápach, podle kterého se špatná hygiena prakticky neomylně pozná, je pak signálem i na celé metry daleko.

Genitálie, akné a pupínky

Při nedostatku pravidelné hygieny je klín (bez ohledu na pohlaví) asi nejpostiženější oblastí povrchu těla. Nejen, že bude opravdu nelibě páchnout, ale bude i zcela otevřen kvasinkovým infekcím všeho druhu. Dochází totiž ke kombinaci tří kritických faktorů – moči, potu a ochlupení, které všechno ostatní umí snadno zadržet. Pocit svědění se vší nahromaděné špíny a bakterií pak navíc způsobí stálý a postupně rostoucí diskomfort.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při normální hygieně pupínky na kůži nejspíš ani nezachytíte. Pokud se objeví, záhy zmizí. Jenže když s ní přestanete, objeví se záhy nejen na kůži obličeje, ale na většině těla včetně hýždí. Nadbytečné bakterie způsobí infekci folikul a rostoucí vrstva mazu zablokuje potní žlázy, kdekoli to půjde. Postupně se tak bude jen drbat na stále více místech a také častěji, až si nejspíš rozedřete kůži do krve. O nevábných skvrnách mimo obličej nemluvě.

Jaké nejdelší období bez sprchy jste museli absolvovat?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články