Jaký účel má pubické ochlupení? Pozor, jeho odstranění může mít dopad na vaše zdraví i kvalitu sexu

Mnoho lidí považuje chloupky na intimních místech jen za zbytečnost, kterou je třeba odstranit. Jenže i ony mají svou přirozenou úlohu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pubické ochlupení má několik účelů, především se jedná o zdravotní prvek našeho těla. Zabraňuje některým nemocem, omezuje tření a slouží také jako obrana proti bakteriím. Volba mezi jeho odstraněním a ponecháním je samozřejmě čistě věc osobního vkusu. A to přesto, že nás média průběžně bombardují argumenty pro i proti jeho ponechání. Odstranění chloupků v této oblasti může mít některé zdravotní dopady a rizika, jedná se ale o poměrně mírné efekty.

Čemu slouží dolní porost

Badatelé, kteří tuto problematiku více zkoumali, přišli se třemi základními funkcemi, které má ochlupení na genitáliích ve vztahu k tělu. Snižuje tření během sexu, zabraňuje přenosu bakterií z osoby na osobu a udržuje pohlavní orgány v optimální teplotě. Existují také teorie o zachytávání feromonů, většina dosavadních studií ale nenašla žádné skutečné důkazy. První tři funkce dávají mnohem větší smysl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teorie o feromonech je spojená s tím, že pubické ochlupení roste poprvé během puberty. Snad ve všech kulturách se tak jedná o známku sexuální zralosti a připravenosti k výběru budoucího partnera. Hlavní funkcí je ovšem omezení tření při pohlavním styku. Během pohybů a těsného kontaktu při tomto aktu je kůže na obou stranách vystavena nadměrné zátěži, kterou tyto chloupky tlumí. Bez jejich přítomnosti se mohou snadněji objevit odřeniny a jiná zranění.

Jsou chloupky nehygienické?

Jednoznačně nikoli. Tedy v případě, že o sebe člověk normálně pečuje, protože zachytávají pot nebo nečistoty. Všechny části těla vyžadují pravidelnou péči a kůže bez chloupků se samozřejmě čistí snadněji. V oddělených studiích uvedlo 59 % žen a 61 % mužů, že si intimní partie holí právě kvůli hygieně. Nicméně neexistuje výzkum, který by potvrzoval jakékoli zdravotní přínosy tohoto postupu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalšími důvody holení jsou osobní preference či přání partnera. Z obou pak vychází zvýšená spokojenost se sebou samým a také spokojenost ve vztahu – ženy bez chloupků se například cítily více žensky. Praktickými důvody mohou být také příprava na orální sex, který s nimi může být náročnější. Posledním z obvyklých důvodů je kulturní a společenský tlak, který holení pokládá za základní akt péče o vlastní tělo. Opět by se však mělo jednat o osobní volbu.

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články