Močit, či nemočit ve sprše? To je, oč tu běží. Urolog na to má jednoznačný názor

Může to znít odpudivě, ale tento zvyk zdaleka není tak nehygienický, jak by se mohlo zdát. A navíc ušetříte trochu vody na splachování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Močení během sprchy rozhodně není něco, o čem by se lidé otevřeně bavili, což neznamená, že nejde o běžný zvyk. V nedávné studii tuto aktivitu potvrdilo dokonce 76 % lidí. Jednalo se o průzkum provedený společností vyrábějící vany a sprchové kouty. To vede nevyhnutelně k mnoha navazujícím otázkám. Tak se pojďme společně podívat na to, jestli močení během sprchování je opravdu tak hrozné, jak se na první pohled zdá.

Je opravdu nebezpečné močit ve sprše?

Krátká odpověď by byla, že je močení ve sprše naprosto normální a bezproblémové. Potvrzuje to i urolog Jamin Brahmbhatt, asistující profesor z univerzity na Floridě. Tenhle člověk ví o moči nejspíš víc než většina lidí. Pokud už se však k močení při koupání rozhodnete, je každopádně lepší provádět tuto činnost u sebe doma, ne ve veřejné sprše. To je, ruku na srdce, docela odporné. V základu jde totiž o sterilitu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obecně vzato je moč naprosto sterilní, protože v sobě nemá žádné živé organismy. Bohužel ne vždy to musí být pravda, protože někteří lidé mohou trpět infekcí měchýře a dalšími chorobami. Stejně tak může moč nachytat nějaké „breberky“ po cestě z našeho těla. Když už jsme se pustili do tohoto tématu, ponořme se do něj trochu víc a rozeberme si fundamentální otázku, co to vlastně moč je.

Od žluté po zcela čirou

Podle objemu přijatých tekutin je asi 90 % moči voda. Zbytek tvoří soli a sloučeniny, které tělo vyfiltruje. Tento zbytkový obsah je různý, ale obecně se skládá z toho, co člověk jí a pije. Vliv mají také léky nebo další látky, které se do těla dostanou. Protože jde z větší části o vodu, je velmi nepravděpodobné, že by běžná moč provedla v domácí sprše nějakou neplechu, pokud je tohle to, co vás trápí. Nejspíš je totiž čistší než špína, kterou si umýváte z povrchu těla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud vás děsí možnost, že se trefíte na vlastní nohy, snad vás uklidní fakt, že si je alespoň můžete okamžitě umýt. A pokud máte někde na těle otevřenou ránu, tak to taky není výrazný problém. Jsou i lidé, kteří vyzdvihují použití moči jako desinfekce, tedy pokud dostanete vlastní moč na ránu, vyhnete se infekci. Vědecké pozadí tohoto postupu ovšem není nijak přesvědčivé. Sečteno a podtrženo – pokud to „pustíte“ ve sprše, nemůže se ani vám, ani sprše nic stát.

Zdroj: Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články