V hledání rozdílů mezi obrázky můžeme nalézt i spoustu vědeckých poznatků. Například vysvětlení, proč je člověk někdy téměř „slepý“.
Je důležité si mezi hromadou práce a povinností najít čas i na zábavu. Mezi relaxační činnosti patří i srovnávání dvou téměř totožných obrázků a hledání rozdílů. A pokud vám to připadá jako ztráta času, budete překvapeni, co vše se dá z tak jednoduché hry zjistit o lidské pozornosti a mozkové činnosti.
Proč je tak těžké najít rozdíl
Když si něco prohlížíme, všímáme si velkých objektů – lidí, lesa, domů, ale již neregistrujeme méně důležité prvky, jako je počet keřů v lese nebo drobné detaily budovy. Je to proto, že kdybychom vnímali všechny podrobnosti, byl by náš mozek přehlcen a nebyli bychom schopni se soustředit. Proto náš mozek nezaznamenává detaily, které nepovažuje za důležité.
Když srovnáváme dva obrázky, často marně koukáme z jednoho na druhý, ale rozdíl nespatříme. Jakmile však rozdíl uvidíme, uloží se jako další známý prvek a my nemůžeme uvěřit, že jsme tak zřejmou věc přehlédli. Podobné je to v případě chyb ve filmech. Daný snímek vidíme třeba desetkrát a stejně si nevšimneme, že vzadu někdo projel na kole, ač se film odehrává ve středověku. Když nás na chybu někdo upozorní, spatříme ji pak při každém zhlédnutí.
Hrát by si měli i dospělí
Jakkoliv se hledání rozdílů mezi dvěma obrázky jeví jako dětská zábava, která je dobrá jenom při zahánění nudy, ve skutečnosti vypovídá mnoho o způsobu lidského vnímání a zaměřování pozornosti. Během samotného procesu srovnávání a nalézání odchylek aktivujeme několik mozkových oblastí a zapojíme i krátkodobou paměť.
Při identifikaci objektů se zapojí týlní lalok, kde sídlí centrum vizuálního zpracování. Během analýzy prostorového vztahu mezi předměty se procvičuje týlní lalok a parietální lalok, který je zodpovědný za integraci senzorických informací. Krátkodobá paměť, čelní a temenní lalok se zapojí při snaze zapamatovat si podobu jednoho obrázku a srovnávání s druhým. Přední lalok, který souvisí se schopností plánování, pozornosti a pohybu, se uplatní při označování již spatřených rozdílů.
Kolik rozdílů jste našli?