Jste děti minulého století? To prokáže jednoduchý test. Stačí poznat pár oblíbených věcí, které již dnes jen tak nevidíte

S raketovou rychlostí pokroku všech technologií se často stává, že mnohé věci se během jedné generace stávají nepoužívanými.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Důsledkem rychlého vývoje je, že vynikající pomůcky minulých let se velmi rychle stávají zastaralými. Tohle se týká skoro každého aspektu našeho života od jednoduchého poslouchání hudby až po způsoby, jakými cestujeme. Je univerzální pravdou, že všechno na světě se mění. Výsledkem ovšem je, že co pro nás bylo normální součástí života, je pro další generaci nepochopitelná záhada a podivná relikvie.

Patentní navlékač jehel

Má cenu karibských perel. S tímto sloganem se tento droboučký nástroj na navlečení jehly a nitě vyskytl ve vynikající české komedii Postřižiny. Jenže Postřižiny jsou už filmem pro pamětníky, a pokud na navlékač narazí dnešní mladá generace, bude ho nejspíš jen zmateně obracet v ruce. Stejně je tomu například s walkmanem, počítačovými disketami nebo dokonce encyklopediemi. Technologie postupují vpřed mílovými kroky, proto hlavně některá elektronická zařízení rychle předčí jiné, dokonalejší výrobky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud patříte mezi mladší ročníky a čtete tohle, obrázek vás nejspíš také zmátl. Ovšem navlékač jehel byl či stále je součástí běžné domácnosti posledních 30 let. Kdykoli měl někdo problém navléknout jehlu a nit, protáhl nejdříve uchem jehly ten tenoučký drátek a jím provlékl jakoukoli nit. Pak už stačilo vysunout navlékač z jehly a očko protáhlo nit uchem. Navlékač byl součástí každé šicí sady a nebyl problém, aby se jich v domácnosti sešlo více.

Reakce dětí na staré věci

V tomto případě je velmi na místě upozornit na Youtube kanál React. Ten se zaměřuje přímo na seznamování dětí s věcmi, jako jsou psací stroje, staré počítače, videorekordér nebo dokonce knižní encyklopedie. Protože hledat informace v knihovně a procházet při tom desítky naučných svazků už je také pro dnešní mládež něco naprosto nereálného. Proč taky, když je všechno dostupné na Wikipedii na pár kliknutí?

Problém ovšem je, že knihy v knihovnách jsou určitou zárukou kvality a správnosti informací, zatímco na internetu není problém narazit na nejrůznější nesmysly. Jednoduše proto, že se na celosvětové síti může prezentovat naprosto každý. A například český filozof Jan Sokol začal upravovat hesla na Wikipedii tehdy, když si všiml, že studenti v referátech dělají stále stejné chyby, tedy čerpají z totožných pramenů. Velmi dostupných, ale zcela chybných.

Zdroj: React

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články