Přestaňte spát s rozsvíceným světlem. Dětský zvyk může vést k poškození plodnosti i zdraví srdce

Usínání při rozsvícené lampičce je celkem rozšířený zvyk u mnoha dětí. Je to klasická ochrana před stíny a strašidly pod postelí nebo ve skříni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V pozdějším věku nás strašidla už většinou neděsí. Jak se ale ukazuje, ta skutečná monstra nečíhají ani pod postelí, ani v polootevřené skříni. Jsou právě v těch světlech, která nás před nimi měla chránit. Proto je načase popsat rizika zdánlivě neškodného zvyku. Světlo je něco, co prakticky nevnímáme, protože díky němu vnímáme všechno ostatní. A právě proto se mu bez obav vystavujeme po celý den a někdy i v noci.

Poškození plodnosti a zhoršené srdce

Jedna ze studií týkající se tohoto problému zjistila, že vystavení se umělému světlu během noci s sebou může nést vyšší riziko neplodnosti. Vychází to z experimentu provedeného na myších samičkách. Ty, které spaly s rozsvíceným světlem po celou noc, měly větší sklon k neplodnosti. Existují také náznaky, že cirkadiánní rytmus, tedy vnitřní hodiny člověka, má vliv na reprodukční schopnost u žen.

iZdroj fotografie: Pxhere

Další ze studií se zaměřila na zdravotní sestřičky sloužící noční směny a sledovala, jaký dopad u nich mělo právě vystavení světlu v noci. Většina těchto pracovnic si stěžovala na rozhozený menstruační cyklus. Melatonin snižuje teplotu našeho těla, ale také krevní tlak. Pokud jsme však během noci vystaveni světlu, produkce spánkového hormonu je omezena. To vede k vyššímu krevnímu tlaku a takové pravidelné kolísání ke zvýšenému riziku infarktu a mrtvice.

Přibírání na váze a hormonální změny

Světlo sice není potrava, ovšem noční vystavení fotonům může vést ke zpomalení metabolismu. Krom toho se na obezitě podílí už jen narušení oněch vnitřních hodin. Studie na toto téma sledovala 43 000 žen. Určitá jejich část měla ve zvyku usínat u televize, a právě tyto účastnice uvedly zvýšení hmotnosti. K těmto změnám metabolismu a následně i váhy dochází bez ohledu na to, jak dlouhý nebo kvalitní je samotný spánek.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dokonce i jeden jediný zdroj světla dovede při dlouhodobém působení ovlivnit vaši hormonální rovnováhu. Displeje telefonů, tablety, televize, monitory počítačů – tohle všechno vyzařuje modré světlo, které snižuje produkci melatoninu. Krom toho mohou být narušeny i další biologické procesy. Ovšem ve většině případů je to právě melatonin, který utrpí nejdřív. Narušený spánek zvyšuje hladinu hormonů stárnutí a snižuje ty opačné.

Depresivní stavy hned za rohem

Stejně tak vážným důsledkem nočního vystavení světlu je výrazně zvýšené riziko depresí. Pokud už takovými problémy trpíte nebo k nim máte sklony, narušení cirkadiánního rytmu – k čemuž dojde nejdřív – tyto projevy ještě zhorší a prohloubí. Je přitom zajímavé, že v tomto ohledu škodí méně červené světlo, protože jsme na jeho vlnovou délku méně citliví. V některých případech se dokonce používá na vyrušení efektů toho modrého.

iZdroj fotografie: Pxhere

Moderní digitální doba celkově náš život od základů pozměnila a nevynechala ani spánek. Za problémy v této oblasti ovšem může v mnoha případech hlavně naše rostoucí závislost na online prostředí. Od našich telefonů a dalších zařízení jsme už prakticky neoddělitelní, vstáváme s nimi i usínáme. A mnozí zástupci generace mileniálů v různých průzkumech uvedli, že by raději přišli o jeden prst, než by ztratili byť i na jeden den mobilní telefon.

Spíte při světle, nebo potřebujete naprostou tmu?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články