Implantát, který by mohl léčit deprese a závislosti. Elon Musk cílí na technologický průlom ve zdravotnictví

Miliardář Elon Musk oznámil, že mozkový implantát jeho výroby by mohl vyléčit mentální choroby jako deprese nebo závislosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V sérii nedávných tweetů oznámil technologický vizionář Elon Musk, že Neuralink, mozkový implantát jeho výroby, by mohl vyléčit závislosti a další psychické problémy. Průlom v možnostech označil Musk za „velký a děsivý“. Vychází z toho, že prakticky všechny naše mentální procesy jsou ovlivnitelné, protože veškerá komunikace mozku jsou jen elektrické impulsy. Jakýkoli zásah do mozku je však velmi kontroverzní téma.

Bez závislostí nebo depresí?

Musk oznámil, že více informací ohledně projektu Neuralink se objeví na konferenci koncem srpna. Na Twitteru se ho uživatel Pranay Pathole dotázal, čeho všeho bude nová technologie schopna. „Může být Neuralink použit ke změně částí mozku, které jsou zodpovědné za závislosti nebo deprese? Bylo by výborné, kdyby Neuralink dokázal s těmito věcmi, jako jsou závislosti, něco udělat,“ nastolil téma.

iZdroj fotografie: Pixabay

Musk odvětil, že to určitě půjde. „Je to jak výborné, tak děsivé. Všechno, co vnímáme nebo si myslíme, jsou jen elektrické signály. Prvotní vesmír byl jen polévka kvarků a leptonů. Jak začala malá část vesmíru přemýšlet a uvědomila si sebe sama?“ Musk se podobně vyjádřil už během předchozích rozhovorů. Během jednoho z podcastů také řekl, že by zařízení mohlo dovolit lidem telepatickou komunikaci.

Krok k transhumanismu?

Muskova tvrzení jsou kontroverzní, jenže mnoho vědců předpovídá podobné možnosti. Už v roce 2019 se objevily zkazky o tom, že neurální rozhraní by mohlo dovolit lidem komunikovat zcela tiše vzájemným čtením myšlenek. „Telepatie by byla do určité míry možná, lidé by mohli mluvit nejen bez hlasitého projevu, ale beze slov. Mohli bychom si zpřístupnit myšlenky na pojmové úrovni včetně smyslových vjemů.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde nicméně o možnost budoucnosti, prvním krokem použití má být právě léčba duševních chorob a dalších stavů. Loni Musk oznámil úspěchy při testech na zvířatech, experimenty na lidech by měly začít ještě během tohoto roku. Neuralink má být podle něj mnohem méně invazivní aparát než obdobná zařízení na trhu. Osobně doufá, že přístroj pomůže s léčbou mnoha chorob a časem by se přes něj dal nahrávat i obsah do neurálních spojů.

Zdroj: TheMindUnleashed

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články