Hrdina Shavarsh Karapetyan: Zachránil život 20 lidem, sám pak strávil 46 dní v bezvědomí

Muž, který přepsal dějiny hrdinství. Shavarsh Karapetyan zachránil 20 lidí, sám pak musel bojovat 46 dní o život. Jeho skutky dodnes přináší velkou inspiraci.

Shavarsh Karapetyan i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Je jen málo lidí, kteří si tváří v tvář neštěstí dokáží zachovat chladnou hlavu a riskovat vlastní život, aby zachránili ostatní. Když se pak takový člověk objeví, právem mu patří díky mnohých. Jedním takovým člověkem byl také mladý sovětský sportovec Shavarsh Karapetyan. Během svého života se několikrát ocitl v blízkosti tragických událostí a nikdy neváhal riskovat vlastní život, aby pomohl ostatním. Jednou za to skutečně málem zaplatil životem.

Shavarsh Karapetyan jako nadějný sportovec

Shavarsh Karapetyan byl od mládí předurčen k velkým věcem. Rodák z Arménie přišel na svět 19. května 1953 a od útlého dětství projevoval zjevné atletické nadání. V jeho sportovním úsilí ho podporoval především jeho otec, díky kterému začal nejdříve trénovat gymnastiku. Dostal se k ní však v pozdějším věku, a tak mu bylo jasné, že v tomhle sportu už ničeho nedosáhne.

Chirurg si sám vyoperoval slepé střevo a zachránil si život. Z příběhu Leonida Rogozova běží mráz po zádech
Shavarsh Karapetyan
iZdroj fotografie: Andrea Pavone Coppola / Creative Commons / CC BY-SA
Své uplatnění našel ve sportovním plavání s ploutvemi.

Rozhodl se poroto zkusit závodní plavání, zde však postrádal potřebnou flexibilitu. Nakonec se však zhlédl v plavání s ploutvemi, kde mohl využít svou statnou postavu a zdánlivě nekonečnou energii. Svůj trénink bral opravdu vážně. Každý den běhal několik desítek kilometrů s batohem plným písku, a přitom trénoval zadržování dechu. V té době ještě netušil, že se nakonec do dějin zapíše z úplně jiných důvodů.

Neohrožený anděl strážný

V roce 1972 vyhrál Shavarsh Karapetyan zlatou medaili v evropském šampionátu v plaveckém sprintu na 50 a 100 metrů. Právě v té době se poprvé začaly projevovat jeho záchranářské vlohy. Poprvé se tak stalo v roce 1974, kdy nasedl do obvyklého autobusu cestou do sportovního střediska.

Řidič autobusu však v jednu chvíli zastavil, aby si mohl odskočit. Zapomněl však zatáhnout ruční brzdu a autobus tak pomalu začal sjíždět ze svahu. Shavarsh byl jediný, kdo si zachoval duchapřítomnost a vrazil k místu řidiče, aby autobus zabrzdil. Díky tomu na poslední chvíli zabránil autobusu plnému cestujících, aby se zřítil do rokle.

Jak jeden africký otrok zachránil stovky tisíc životů: V roce 1721 měl Onesimus revoluční nápad, jak zastavit epidemii
Shavarsh Karapetyan
iZdroj fotografie: Svetlov Artem / Creative Commons / CC BY-SA
Z potopeného trolejbusu zachránil 20 lidí.

Navzdory ohrožení vlastního života

Svědkem dalšího tragického neštěstí se stal jen dva roky po této události. Jeho kariéra sportovce v té době mírně pokulhávala, ale on stejně vytrvale trénoval, tentokrát společně se svým bratrem. Z jejich tréninkového běhu kolem jezera je však vyrušil hlasitý zvuk, který posléze přirovnali k výbuchu, když se utrhl trolejbus a sjel do jezera. Shavarsh Karapetyan opět neváhal ani vteřinu a vrhl se do vody. Povedlo se mu nohou rozbít sklo trolejbusu, ze kterého poté tahal jednoho cestujícího za druhým.

Byl tak soustředěný na jejich záchranu, že si vůbec nevšímal ošklivého poranění nohy, které mu způsobilo vykopnutí okna. Celkem čtyřicetkrát se ponořil do vody, aby pomohl dalším lidem z trolejbusu na břeh, kde se o ně staral jeho bratr. Z vody se mu povedlo zachránit 20 lidí. Sám však málem přišel o život. Rána na noze se mu totiž zanítila a znečištěná voda jezera mu způsobila otravu krve. V nemocnici strávil více než 46 dní a chvílemi to vypadalo, že už možná nikdy nebude chodit. Nakonec se však zotavil a později se z něj právem stal uznávaný hrdina.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články