Vědci odhalili tajemství původu 15 centimetrů velké kostry. Ta měla údajně patřit mimozemšťanovi

Malá mumie se špičatou hlavou a šikmýma očima dělala badatelům starosti po mnoho let. Podivné nálezy jsou vždy velkou záhadou.

i Zdroj fotografie: S vědomím Oscar Muño
                   

Byla nalezena v chilské poušti Atacama a pojmenována „Ata“. Ohledně původu této nezvyklé kostry se původně vyrojilo mnoho teorií a řada vědců souhlasila s mimozemským původem. K nálezu záhadného těla došlo v roce 2003. Po průzkumu koster došli odborníci k závěru, že odhadovaný kostní věk ostatků je 6–8 let. Nedávno ale jeden z výzkumů, zveřejněný v odborném časopise Genome Research, vrhl nové světlo na skutečnou historii těchto ostatků.

V kostele uprostřed města

Ostatky nalezl lovec pokladů Oscar Muño. Ten na ně narazil v opuštěném kostele stejně opuštěného hornického města La Noria. Kostra byla zabalená v bílé látce, ovázaná růžovou stuhou a ukryta v koženém obalu. Na první pohled bylo nemožné určit, co se vlastně uvnitř nachází. Prodloužená lebka, šikmé oči a méně žeber (10 místo 12) než u normálního člověka okamžitě vyvolaly mnoho divokých dohadů týkajících se původu ostatků. Místo následně začali podrobně zkoumat všichni ufologové z okolí.

Někteří naznačovali, že mumie patří mimozemšťanovi nebo členovi velmi zvláštního kmene. Badatelé nejdříve tipovali, že jde o starověkou mumii. Rozbory z roku 2012 ovšem ukázaly, že pochází ze 70. let 20. století. Neexistoval žádný oficiální odhad, komu by kostra mohla patřit. Ke všem záhadám přispěla ještě skutečnost, že DNA nalezeného těla se od té lidské lišila o 8 %. To ještě posílilo dohady o tom, že jde skutečně o mimozemšťana.

Ostatky dítěte s nanismem

V roce 2018 se skupina badatelů rozhodla tyto teorie vyvrátit. Výsledky výzkumu provedeného na nejlepších univerzitách v San Franciscu a Kalifornii ukázaly, že stvoření zemřelo před 40 lety. Trpělo několika genetickými chorobami, které výrazně zpomalily jeho růst. Experti našli konkrétně stopy nanismu a dalších kostních defektů. Nanismus je porucha růstu, kterou trpí například herec Peter Dinklage ze seriálu Hra o trůny.

iZdroj fotografie: S vědomím Oscar Muño

Věří se, že kostra patří nedonošenému dítěti nebo kojenci, který zemřel těsně po porodu. Garry Nolan, profesor mikrobiologie a imunologie na Stanfordu, si je jistý, že studium ostatků Aty bude velmi přínosné pro pacienty. Mumie může poskytnout mnoho informací využitelných pro pacienty s genetickými růstovými problémy. Nolan začal s výzkumem tajemné kostry v roce 2012, když mu jeho kolega oznámil, že našli kostru mimozemšťana.

Matka může být stále naživu

Po dlouhou dobu ovšem Ata zůstala v soukromé sbírce ve Španělsku bez jakýchkoli obvinění z ilegálního získání. Španělští vědci proto požádali chilskou vládu, aby případ vyšetřila. Nikdo neví, kdo malou dívenku v kostele v opuštěném městě pohřbil. Ani se neví, zda byla tehdy ještě naživu, ale poslední chvíle prožila v dobré a láskyplné péči. Matka může být dosud naživu. Badatelé nepopírají, že mohou být nalezeni její příbuzní.

Jaké další údajně mimozemské pozůstatky vás napadají?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat