Nová vlna útoků na zákazníky České pošty, kteří jsou oběťmi podvodů díky nepozornosti a počátečního šoku při napadení hackery.
Nová phishingová kampaň byla zaznamenána společnosti Avast. Tato kampaň je mířená na české uživatele a jejich zařízení, díky kterým následně získají přístup do internetového bankovnictví. Je proto potřeba být obezřetní a neklikat na každý odkaz, který přijde do vaší emailové schránky bez dostatečné kontroly a rozmyslu.
Nová vlna podvodů
Phisingová metoda podvodů zahrnuje emailové zprávy nebo SMS zprávy, které cíleně vzbuzují dojem, že odesílatelem je někdo jiný, důvěryhodný jako je třeba obchodní řetězec, banka nebo dopravce balíčků. Cílem takové zprávy je od uživatele vylákat citlivé informace a zneužít přihlašovací údaje, data a přístup do aplikací jako je například internetové bankovnictví.
Právě v těchto dnech probíhá velká phishingová kampaň, která předstírá svůj zdroj u České pošty. Zpráva na první pohled skutečně vypadá věrohodně, a i webová stránka, na kterou odkazuje vypadá velmi podobně originálu. V takové zprávě uvidíte webovou adresu jako je Postacz.online. Je proto nutné věnovat takovým zprávám opravdu velkou pozornost, protože zaměnitelnost s pravým webem je velmi snadná.
Kontrola a ověření
U všech zpráv, které nám přijdou určitě platí, že je důležité je otevírat s rozmyslem, varuje web CHIP. Zpráva totiž může vyžadovat stažení souboru, otevření přílohy nebo proklik na webové stránky. Všechny tyto úkony mohou být v případě napadení fatální. Je dobré zkontrolovat vždy emailovou adresu odesílatele a pokud nám přijde podezřelá, email ignorovat. Případně jít skrz vlastní prohlížeč na web dané instituce a ověřit, zda na webu uvádí zcela totožnou emailovou adresu.
Pokud vám přijde zpráva, která vybízí k okamžitému kliknutí nebo jiné reakci, zůstaňte v klidu a nejprve vše promyslete. Právě šok a nutnost rychlé reakce je cílem hackerů, kteří vás donutí jednat pod tlakem a upozadit vaši pozornost nad detaily.
Pokud by se hackeři totiž dostali k datům a údajům, které potřebují, není pro ně následně vůbec obtížné nabourat se do vašeho bankovnictví a ovládat odchozí transakce. Během několika minut tak můžete mít prázdný bankovní účet a přijít o deset tisíc korun jednou nechtěnou trasnakcí. Jelikož je hackery díky jejich skrytí těžké dohledat, velmi často tak takové případy končí pouze nahlášením a podáním trestního oznámení na neznámého pachatele. Jen malé procento takovým případů je skutečně vyřešeno a uzavřeno.