Jedna SMS vás okrade o vše: Dejte pozor, možná přijde i vám

Podvodů v Česku stále přibývá a jsou stále sofistikovanější. Dejte si pozor před novou podvodnou SMS, může vás připravit o vše.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

Během tohoto léta jsme byli svědky rekordního nárůstu podvodných SMS zpráv a e-mailů, a phishingové kampaně pokračují i v podzimních měsících. Kyberzločinci se stále snaží používat osvědčenou metodu, kdy se vydávají za legitimní organizace, v tomto případě za Českou poštu. Česká poštu varuje uživatele před falešnými SMS zprávami, které budou cirkulovat po celý měsíc říjen. Tyto zprávy tvrdí, že v doručovacích údajích týkajících se jejich balíku byla nalezena chyba, což brání doručení balíku. Aby byla situace vyřešena, mají uživatelé kliknout na odkaz v této zprávě a aktualizovat své údaje. 

Podvodné zprávy

Na takové zprávy je třeba být opatrný. Česká pošta varuje: „Česká pošta opět varuje zákazníky před podvodnou SMS zprávou, která předstírá, že byla odeslána z České pošty. Informuje zákazníka, že vzhledem k tomu, že údaje o jeho adrese jsou nesprávné, nemohou doručit zboží. Má kliknout na odkaz, aby své údaje včas opravil.“ 

iZdroj fotografie: Česká pošta

Stále sofistikovanější

Na rozdíl od minulosti se zdá, že tyto podvodné zprávy nyní cílí na skutečné zákazníky České pošty nebo Balíkovny, kteří skutečně očekávají balík. To potvrzují i někteří uživatelé, kterým přišla falešná zpráva a jejichž číslo bylo součástí objednávky od Balíkovny. Nicméně jiní tvrdí, že zprávy chodí náhodně a podvodníci jen doufají, že se trefí správně. V každém případě je důležité nikdy neklikat na odkazy v takových zprávách nebo e-mailech, protože za nimi může být falešná platební brána, kam by mohli uživatelé zadat své platební údaje a přijít tak o své peníze. Je také třeba si uvědomit, že Česká pošta neposílá e-maily, které by vyžadovaly platbu nějakého poplatku.

Zdroj: Ceskaposta
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články