Pozor: Přišla vám SMS od České pošty? Jednou si ji přečtete a budete mít vyluxovaný účet. Spousta Čechů už přišla o peníze

Zákazníci České pošty by se měli mít na pozoru, už brzy by totiž mohli přijít o velké peníze. Pokud vám přijde tato SMS, neodpovídejte na ni.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Podvodníci v dnešní době nezahálejí ani minutu a nyní se v České republice šíří další vlna podobných SMS zpráv, přičemž tentokrát útočníci využívají Českou poštu jako rukojmí. Cílem nového triku je napadnout bankovní účet svých obětí a okrást je o peníze. Často se může jednat o veškeré úspory, které daný člověk má.

Česká pošta a naléhavá SMS

Ve zprávě se podvodníci snaží přesvědčit o nedostatečně vyplněných adresních údajích a naléhavé potřebě jejich doplnění. Bez těchto údajů prý nebude doručena zásilka. I když může někdo, kdo neočekává žádnou zásilku, tyto zprávy ignorovat, co potom ti, kteří skutečně čekají na zásilku od České pošty? Ti mohou být znejistěni a odkaz ve zprávě otevřít. Útočníci dobře vědí, že weby národních autorit blokují, a proto generují nové a nové odkazy, které nelze snadno rozkliknout a je nutné je ručně zkopírovat nebo napsat do adresního řádku prohlížeče.

Jak rozeznat podvod

Uživatelé by měli věnovat pozornost jak adrese odesílatele, tak i adrese URL odkazu, které se v podvodném případě zdají být podezřelé. I když může někdo přehlédnout neznámou adresu odesílatele, nebo jméno odesílatele, co se stane, když odkaz skutečně otevřete? Naštěstí většinou nedojde k žádným problémům, protože web bývá již zablokovaný. Například Google vás přesměruje na stránky České pošty, kde je upozorněno na zvýšený výskyt podvodných SMS zpráv a e-mailů. Pokud by se vám podařilo otevřít odkaz, pravděpodobně byste byli vyzváni, abyste zadali údaje o své adrese a platební kartě za účelem údajného „správního poplatku“. Pokud vás tato situace postihne, je vhodné okamžitě zavřít prohlížeč a smazat příslušnou SMS zprávu nebo e-mail.

Česká pošta iZdroj fotografie: Depositephotos

Počty útoků rostou

Stoupající počet těchto podvodných zpráv v poslední době naznačuje, že útoky se mohou stupňovat. Za poslední týdny počet napadených obětí roste. Zpráva vždy vypadá podobně, liší se odesílatelem, někdy i obsahem textu a adresou odkazu. Česká pošta apeluje na opatrnost při přijímání SMS zpráv i e-mailů, zejména od neznámých adres a adres, na které upozorňuje. V případě obdržení podezřelé zprávy vztahující se k České poště doporučuje tuto zprávu odeslat na adresu České pošty.

Česká pošta už podala trestní oznámení na neznámého pachatele a aktivně spolupracuje s Policií České republiky. S těmito formami útoků je obtížné účinně bojovat, a mohou být využívány k zneužití nejen státních, ale i komerčních subjektů, jak varuje web Mobilnet. Proto všechny upozorňujeme, aby byli velmi obezřetní při přijímání podobných e-mailů. Čím více lidí bude reagovat na podobné podvodné SMS zprávy, tím více úspěchu mohou útočníci mít.

Zdroj: Mobilenet
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články