Je tam, ale 96 lidí ze 100 ho nedokáže najít: K nalezení schovaného králíku musíte mít alespoň 120 IQ, jinak se vám to nepodaří

Králíci se dokázali ke svému přežití přizpůsobit všemi způsoby od špičky čenichu po krásně načechraný ocásek. A tady se jeden ukryl na obrázku s mlýnem a stodolou.

Optická hádanka najděte králíka i Zdroj fotografie: Informe Brasil
                   

I tak se ale tato roztomilá zvířátka dají v hojném počtu najít na každém kontinentu světa krom Antarktidy. I když je ten váš už slušně vychovaný, stále mu v genech zůstalo něco od jeho divokých předků. V divočině je ovšem loví nejen zvěř, ale i člověk, a to v masovém měřítku. Aby dokázali přežít, museli si osvojit velmi specifické vlastnosti a dovednosti. Patří k nim především rychlá detekce rizika a bleskový útěk do bezpečí. Jak to tedy u králíka všechno funguje?

Adaptace na přežití doslova všude

Krom toho se králík adaptoval na přežití v nejrůznějších, tedy i nejtvrdších klimatických podmínkách, jaké dovede tato planeta nabídnout. Silné čelisti dovolují hlodat nejrůznější druhy trávy a bylin, stejně tak větvičky nebo kůru stromů. Hlavně jim chutnají mladé a čerstvě zasazené stromky v ovocných sadech. Jejich uši a nos zase mají mimořádný význam pro celkovou regulaci tělesné teploty. Kdepak se nám ale jeden králík skryl na tomto obrázku mlýna?

iZdroj fotografie: Informe Brasil

Nelze vynechat také perfektní schopnost a rychlost množení populace. I v oblastech s omezenými zdroji jsou totiž králíci schopni svoje počty neustále rozšiřovat. Nos králíka se vždycky roztomile „škube“. To mu pomáhá správně dýchat, přesně rozeznávat okolní pachy a také regulovat svou teplotu. Zvědavý králík se opatrně přiblíží k objektu, uši namíří dopředu a ocas natáhne. Nos přitom vnímá pachy – právě tehdy toto škubání výrazně zrychlí.

Víc než 10 sekund vám dát nemůžeme: Kdo nenajde odlišné avokádo, měl by kontaktovat očního lékaře

Král veškerých pachů

Každé toto škubnutí stimuluje celé miliony receptorů a dočasně tak zvyšuje počet zkoumaných pachů. Králík to dovede i 150krát za minutu. Bradičkou si pak zase značkuje předměty v okolí, aby se v prostoru lépe orientoval. Jak je vidět, pachy jsou jeho alfou a omegou. I když tedy doma přesunete jen jednu židli, musí si králík terén znovu projít a označkovat, aby se v něm vyznal. Jestli stále tápete, tady je řešení dnešní výzvy.

iZdroj fotografie: Informe Brasil

Tato práce s pachy mu dovoluje identifikovat snadno vetřelce, i když je potichu a vůbec se nehýbe. Stejně tak nachází i potravu, která je pod zemí nebo zcela zakrytá sněhem. Tato vizuální výzva dá zabrat i zkušeným řešitelů hádanek, králík jen malinko vykukuje zpoza stromu. Určitě ale vyzkoušejte i další podobné úlohy a pusťte se do pořádného tréninku svého mozku, pobavíte se a zlepšíte si i náladu.

Jak rychle jste ušáka našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články