Někde se zatoulalo písmeno X, my ho ale nemůžeme najít. Zkuste nám pomoc, dáváme vám 10 sekund

Naše oči jsou perfektním nástrojem, díky kterému získáváme téměř všechny informace z okolního prostředí. Jednou z velmi fascinujících skutečností je pak vnímání barev.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak je vůbec možné, že je člověk schopen vidět oněch deklarovaných až 10 milionů barevných odstínů? Proč je vlastně vidíme a jak to celé funguje? Skrze zrak vnímáme své okolí ve třech nejdůležitějších složkách, tedy světle, barvách a tvarech. Pro člověka jde nejspíš o ten nejdůležitější smysl, protože tak získáváme 80 % všech informací z okolí. Zrak stojí hlavně na kontrastu, dovoluje sledovat kontury a měřit vzdálenosti. Orientujeme se tak v prostoru.

Proces vidění barev

Samotné vnímání barev funguje na základě jejich fyzikálních vlastností. Světlo má určitou vlnovou délku o různých frekvencích. Právě ty dovede oko rozeznat a vnímat jako barvy. Předměty pak svou barvu získávají díky schopnosti odrážet určitou vlnovou délku. Některé pohlcují, jiné naopak odráží. Svět je tedy reálně pusté nebarevné místo, barvy a další vjemy existují jen v našich hlavách. Teď se pečlivě podívejte na obrázek. Za jak dlouho najdete mezi záplavou písmen K jedno X?

Do lidského oka vniká světlo, uvnitř se skrývá vrstva receptorů, na které všechny paprsky dopadají. Systémy neuronů poté tyto informace přenáší do mozku, který je zpracovává. Vnímání barev mají konkrétně na starosti čípky. Jsou dohromady 3 druhy lišící se barevnými pigmenty a citlivostí na vlnové délky. Takto vidíme tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou.

čísla zrnitý obrázek test

Je váš zrak stále 100 % funkční? Tento test okamžitě odhalí, na čem jste. Najděte skryté číslo do 5 vteřin

Vidění ve dne a v noci

Z toho plyne, že lidské vidění je tzv. trichromatické, složené ze tří barev. Základem oka je sítnice obsahující fotoreceptory. Jde o speciální světločivné buňky, tyčinky a čípky. Právě tyčinek je asi 130 milionů, aktivuje je i velmi malé množství světla. Nedokážou ovšem vnímat příliš ostře a barevně. Vidí tudíž černobíle, což se děje například v noci. Čípků je asi 7 milionů a jsou mnohem citlivější. Stále si nejste jisti rébusem? Nezoufejte, tady máte řešení dnešní výzvy.

Jako lidé vidíme spektrum světla v hodnotách od 380 do 750 nanometrů. Proto tento rozsah označujeme jako viditelnou oblast elektromagnetického spektra. Hodně barev vzniká i mícháním vlnových délek. Všechny dohromady pak tvoří bílé světlo. Pokud vás tato úloha bavila, zkuste se pustit i do dalších zrakových testů, potrénujete tak své myšlení a prospějete i svému duševnímu rozpoložení.

Jak jste si v testu vedli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články