Benátky, Londýn i Bruggy: Vědci prý ví, která velkoměsta na konci století zaplaví moře

i Zdroj fotografie: Strike Eagle / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Předpokládá se, že v průběhu příštího století dojde v důsledku klimatických změn k zvýšení hladiny moří. To by mohlo mít výrazné následky pro pobřežní města po celém světě. Mezi desítkou velkoměst, která by mohla být do konce století pohlcená mořem, se nacházejí i tři evropská.

Hladina stoupá

Růst hladiny moří začal již v roce 1800 a souvisí s nástupem průmyslové revoluce. Klimatické změny a emise skleníkových plynů ovlivňují globální teplotu, oceánské proudy, a také dochází k tání ledovců. To všechno přispívá k tomu, že velká světová města mohou být v brzké budoucnosti ponořena pod hladinu moře. Existuje až 96% pravděpodobnost, že se to stane do roku 2050 u mnoha měst. 

Jde o mnoho měst

Některá města jsou lépe připravena na přizpůsobení se stoupající hladině moře, ale jiná mohou zažít značné problémy. Mezi města, která jsou nejvíce ohrožena, patří Miami na Floridě, Šanghaj, Kanton a Tianjin v Číně, Ho Či Minovo město ve Vietnamu, Bombaj a Kalkata v Indii, Jakarta v Indonésii, ale i New York City, Mexiko City, Alexandrie v Egyptě, Rotterdam v Nizozemsku nebo Tokio v Japonsku. Evropská města, jako Benátky, Londýn a Bruggy, již nyní pociťují dopady stoupající hladiny moří.

iZdroj fotografie: Philip Halling / Creative Commons / CC BY-SA

Jde i o Bruggy

Podobně jako Benátky jsou známé svými kanály i belgické Bruggy, nazývané „Benátky severu“. Stoupající hladina řek ohrožuje středověkou architekturu a zvyšující se hladina v kanálech přináší další riziko záplav. Závěry těchto prognóz vycházejí z aktuálních vědeckých poznatků o stoupání mořské hladiny a jeho dopadech. Přesné následky zvýšení hladiny moří na pobřežní města budou záviset na mnoha faktorech, včetně rychlosti tohoto procesu, místních geografických podmínek a efektivity přijatých opatření na ochranu pobřeží. Je klíčové, aby města přijala opatření k přizpůsobení a zmírnění dopadů stoupající hladiny moří, například prostřednictvím vylepšení ochrany pobřeží, zvýšení výškových úrovní a podpory udržitelných postupů, které snižují emise skleníkových plynů a brzdí tempo globálního oteplování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články