I dětem na základce to jde, jen dospělí s tím mají problém. Najít 3 rozdíly na tomto obrázku opravdu není snadné

Buben je dost možná nejstarším hudebním nástrojem, jaký lidstvo zná. Mezi těmito dvěma obrázky s milovníkem bicích se pokuste odhalit hned 3 rozdíly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technicky je buben „blanofon“. Tedy blahozvučný nástroj, který vyluzuje chtěné zvuky pomocí úderů na napnutou blánu. Tón je tvořen jejím rozechvěním. Dříve šlo hlavně o zvířecí kůže, dnes bývá často syntetická. Starověké bubny nalézáme prakticky ve všech částech světa. Nejstarší vznikly asi z vyhloubených kmenů, které pak lidé přetáhli kůží zvířat. Nejstarší kousek byl nalezen na Moravě, stáří se odhaduje na 6 000 let před Kristem. Co dalšího skrývá jejich historie?

Slavnosti i běžná komunikace

V egyptských hrobkách byly nalezeny také, ovšem cca o 2 000 let mladší. Šlo o malé válcovité bubínky užívané především během pohřebních rituálů. Reliéf bubnu z indického chrámu pochází z doby 2 000 let před Kristem. Pravdou však je, že v této zemi byly bubny známy už mnohem dříve. I několik jeskynních maleb v Peru znázorňuje bubny v různých společensky významných situacích. Jak rychle teď najdete 3 rozdíly na obrázcích bubeníka?

V Americe využívali indiáni bubnování hlavně během slavností. Měli různé druhy dřevěných bubínků i těch vyrobených z dýní. Některé z nich se ostatně používají dodnes. Tento nástroj však nesloužil vždy jen k hudbě. Například v Africe je hudba prostředkem interpretace každodenního života. Bubny tu užívali k přenosu zpráv, stačily různé frekvence na přenos ve velkém množství. Existují také vojenské a válečné bubny užívané při přehlídkách a přísahách.

Pokud máte ostříží zrak, neměla by vám dělat problém: Výzvu s rozdíly vyřeší do 22 sekund jen 7 % lidí

Obraz lidské kultury

Po celá staletí je využívá vážná hudba, dnes mají však nezastupitelnou roli v jazzu, rocku, metalu i dalších hudebních stylech. Hudební nástroje pravěku jsou velmi zajímavým svědectvím o vývoji lidské kultury, potažmo umění. Paleontologické nálezy tvoří hlavně primitivní bubínky, různé škrabky a také chrastítka. Bohatou škálu bicích nástrojů ukazuje asijská a africká kultura. Jestli stále tápete, podívejte se na paličku, stojánek a jednu z bot hudebníka.

Do Evropy tyto nástroje pronikly skrze Blízký východ a zaujaly obyvatele jižních zemí. Od poloviny 18. století se pak upevňuje jejich postavení v hudebních tělesech a orchestrech. Najít všechny tři rozdíly vyžaduje značnou dávku soustředění a pozornosti, proto se to nepovede každému. Nikdy však není pozdě zapracovat na vašich dovednostech při řešení různých typů optických hádanek. Užijete si u toho spoustu zábavy.

Jak se vám v rébusu dařilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články