Před farmářem stojí obtížný problém. Musí svůj náklad převézt loďkou na druhý břeh, jenže to není tak snadné. Při každé cestě může vzít jen jednu věc.
Farmaření se od přechodu člověka k zemědělství odehrává až do dnešních dnů prakticky beze změny. Jen se mění nástroje a objem, ale rostliny rostou pořád stejně a potřebují k tomu stejné podmínky. Tedy živiny, vodu, slunce a absenci nejrůznějších škůdců. Dnes se řeší především to, jak na neměnném prostoru planety moci vypěstovat víc plodin a uživit celou populaci. A i když v metropolích dochází prostor, zástavba uvnitř není zdaleka využita naplno.
Zřizování zahrad v zástavbě
Hodně míst chátrá, nebo alespoň nemá využité například střechy. Pěstitelé proto různými způsoby obsazují vrchy budov, případně opuštěná skladiště. Tak vznikají skryté zeleninové zahrady nebo ovocné sady. Velmi populární se také stalo patrové hospodaření, tedy vertikální bloky. Farmář v této hádance musí loďkou převézt seno, ovci a lva. Vždy může vzít jen jednu věc. Nemůže však ponechat samotnou ovci se senem ani lva s ovcí. V jakém pořadí převeze všechny položky, aby byly v bezpečí?
V Paříži má vzniknout speciální zahrada v podobě střešní instalace – bude mít více jak 30 druhů zeleniny nebo ovoce, nad kterými bude bdít na 20 zahradníků. Ve vrcholné sezóně by pak místo mělo podle kalkulací vyprodukovat i tunu jídla za den. Provozovatel podotýká, že nebude využívat žádné pesticidy. Zahrada se má také stát místem výuky, klidu a seberealizace. Právě mezi záhonky budou totiž probíhat workshopy, lidé si taky budou moci kus pronajmout pro vlastní pěstitelské záměry.
I když to celé vypadá jako velmi objevná myšlenka, idea využití zástavby k zahradničení byla realizována již v 19. století. Obyvatelé Detroitu zasaženého v roce 1893 ekonomickou krizí například přetvořili v zahradu každou volnou plochu města. Ještě větším impulsem pak byly obě světové války. Domácí pěstování totiž poskytovalo křehkou jistotu, že lidé nezůstanou o hladu.
Farmáře čeká několik cest přes řeku
A jak tedy dostane farmář svůj náklad přes řeku? Nejdřív převeze ovečku, lev o seno nemá zájem. Poté se vrátí pro seno, dopraví ho na druhý břeh, kde ale naloží ovečku pro cestu zpět. Pak nechá ovečku na původním místě a převeze lva. Nakonec se vrátí pro ovečku. Pokud jste si s hádankou nedokázali poradit, zkuste svůj mozek potrénovat při řešení dalších zábavných hádanek.