Byl by z vás dobrý detektiv? Jen člověk s okem orla dokáže na tomto obrázku najít chybu

Zde se jedná pouze o malá čísla v rámci tisíců. Existují však i „numírka“, která není lidská mysl kolikrát schopna vůbec pojmout. Nabízí se i otázka vůbec nejvyššího čísla.

i Zdroj fotografie: Barletta Web
                   

Jaké je nejvyšší možné číslo? Z matematického hlediska nic takového neexistuje. Většinu lidí pravděpodobně napadne klasická ležatá osmička, která se používá jako symbol nekonečna. To však není reálné číslo, jde pouze o abstraktní pojem. Vymezuje zkrátka něco, co nemá konec, aby to bylo možné nějak zapsat. Čistě matematicky tedy platí jednoduchý princip: ať vymyslíme jakkoli velkou cifru, vždy je možné přičíst jedničku a vytvořit tak ještě o kousek větší číslo.

Googol a další kusy

Opravdu velkým číslem je třeba googol. Ne, nejde teď o asi nejznámější internetový vyhledávač, ale deset sexdeciliard neboli 10 na sto. Formálně ho lze zapsat jako 1 a sto nul. Termín použil poprvé devítiletý Milton Sirotta, synovec slavného amerického matematika Edwarda Kasnera. Ten později ještě zavedl termín „gogolplex“, kteréžto číslo si lze představit jako 1 s googol nulami. Teď ale zpátky k tisícům, najděte na obrázku číslo 2841 za 12 sekund.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Ačkoli matematika nejvyšší číslo nezná, úplně jiné výsledky získáme v perspektivě jazykové. Samotná matematická řada je nekonečná, v určité chvíli nám ovšem dojdou pojmy, kterými taková čísla popsat. Googol je přibližný počet atomů vodíku v rámci celého nám dnes známého vesmíru. A „googolplex“ zatím platí za nejvyšší číslo, pro které existuje jednotně uznaný název. A ano, je tu i souvislost právě s vyhledávačem z dílny Larryho Page a Sergeje Brina.

Dokážete na této fotce najít ukryté zvíře? Pokud ano, zařadíte se mezi extrémně pozorné lidi, kterých je na světě jen hrstka

Původně univerzitní výzkum

Oba miliardáři se při pojmenování inspirovali právě googolem. Podle nich velmi dobře odráží původní záměr celé společnosti. Tím je uspořádat do pro člověka použitelné podoby zdánlivě nekonečné množství internetových informací. Tento digitální vesmír (přirovnání vůbec není přeháněním) se neustále mění, objevují se nové informace a staré zanikají. Pokud ovšem stále tápete, přinášíme řešení dnešního rébusu.

iZdroj fotografie: Barletta Web

Google je v současnosti nejpoužívanějším vyhledávačem, každý den zpracuje více jak 2 miliardy dotazů. Původně se jednalo o jejich společný výzkum na univerzitě ve Stanfordu. Trénovat svůj mozek pomocí logických hádanek a optických iluzí je nejen zábava, ale také dobrý způsob, jak zlepšit svou paměť, pozornost a všímavost. Tak neváhejte a pusťte se do dalších rébusů.

Jak jste si s rébusem poradili?

Zdroj: BarlettaWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články