Dokážete na této fotce najít ukryté zvíře? Pokud ano, zařadíte se mezi extrémně pozorné lidi, kterých je na světě jen hrstka

Na fotografii z fotopasti je někde mezi stromy ukrytý leopard. Jestliže ho dokážete najít, zařadíte se mezi jedince s „ostřížím zrakem“.

i Zdroj fotografie: CanvaPhotos
                   

Správci Národního parku Země leoparda, který se nachází na jihovýchodě Ruska, pravidelně baví návštěvníky nejrůznějšími kvízy a postřehovými úkoly. Jedním z nich je i výzva k nalezení leoparda na fotografii pořízené jednou z fotopastí, které jsou po území parku rozmístěné. Ačkoliv se řešení úkolu zdálo správcům parku na první pohled zřejmé, většina návštěvníků leoparda nalézt nedokázala. Vyzkoušejte svůj postřeh i vy a zadívejte se na úvodní obrázek. Jestliže se vám podaří určit, kde se leopard nachází, zařadíte se k hrstce nejlepších.

Levhart mandžuský je kriticky ohroženým

Národní park Země leoparda byl založený 5. dubna 2012 s cílem ochrany a navrácení levharta mandžuského (jinak také leoparda) do volné přírody. V současnosti žije v parku přibližně polovina světové populace této šelmy, což čítá asi 50 jedinců. Kromě leoparda se na území parku vyskytují například i tygři ussurijští (3. největší suchozemské šelmy na světě), medvědi ušatí, jeleni sika, kabaři pižmoví či rosomáci. Na území přírodních rezervací, které park dohromady tvoří, je rovněž rozmístěna řada fotopastí.

Pořízené fotografie správci parku následně sdílí s širokou veřejností na svých webových stránkách či na facebookovém profilu. Tam pravidelně zveřejňují také různé kvízy a rébusy. Jedním z úkolů je i nalezení levharta mandžuského na fotografii, která na první pohled skýtá pouze pohled do lesa na podzim. Mezi křovím a kmeny opadaných stromů se však ukrývá více, než je při letmém pohledu patrné. Dobře maskovanou šelmu dokáží ovšem identifikovat jen skutečně pozorní jednotlivci. Pro většinu pozorovatelů zůstává leopard skrytým.

Leopardy nejen chrání, ale také studují

Jestliže jste na úvodním obrázku nebyli schopni nalézt maskovaného levharta, můžete o pomoc požádat své kolegy a známé, nebo se podívat na fotografii níže. Ukrytý leopard je zvýrazněn červeným rámečkem. Levhart mandžuský je nejseverněji žijící poddruh levharta. Od svých „příbuzných“ se na první pohled liší světlejší a delší srstí, kterou má dlouhou 2,5 centimetru v letním a 7 centimetrů v zimním období. Šelma má šedé oči a až téměř metr dlouhý ocas.

iZdroj fotografie: CanvaPhotos

Kromě jihovýchodu Ruska (čili části Dálného východu) se vyskytuje na severu Číny a v Severní Koreji. (V Jižní Koreji byl vyhuben v 60. letech 20. století.) Domovinou mu jsou listnaté a smíšené lesy bez viditelného poškození člověkem – jedinec potřebuje ke své obživě území o rozloze asi 500 kilometrů čtverečních. Velký rozsah teritoria a požadavky na ekosystém zapříčinily, že se z levharta mandžuského stal kriticky ohrožený poddruh, který se pohybuje na hranici vyhubení.

Našli jste leoparda na obrázku?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články