Propadl se do obří hrobky plné zlata, chamtivost ho nakonec připravila o vše

Stal se symbolem lakomosti, sobectví a krutosti. Objevil poklad, který mu mohl změnit život, místo toho si ho kompletně zničil.

i Zdroj fotografie: Tyk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obyčejný den v roce 1992 se neuvěřitelnou náhodou proměnil v den, který většině nadšencům do hledání pokladů změnil život. Tento příběh začal pro nejmenovaného traktoristu na farmě Hacienda Malagana v obci Palmira v kolumbijském údolí Cauca jako naprosto běžný pracovní den. Ten se se svým traktorem vydal na blízké pole a pustil se do své klasické práce. Během vykonávání pracovních aktivit se však stalo něco neobvyklého. Traktor se propadl do hluboké jámy. 

Nečekaná situace

Když se řidič traktoru propadl do hluboké jámy, jeho srdce bušilo jako o život. Když opatrně otevřel dveře a vylezl ven, zůstal v šoku. Neočekával nic neobvyklého a byl připravený přivolat si pomoc. Při vystoupení z traktoru si však všiml něčeho lesklého v hlíně. Postupně začal vyhrabávat drobné zlaté předměty. Ukázalo se, že traktor se propadl do starodávné Malaganské hrobky. Muž se rozhodl, že o svém nálezu nikomu neřekne a co nejdříve ho prodá. Jeho plán však nevyšel. Na poli trávil nadmíru času, což přivolalo pozornost ostatních zemědělců v okolí. Nakonec se informace o pokladu rozkřikla po městě rychlostí blesku a nakonec o něm věděl úplně každý v okolí.

iZdroj fotografie: Mariordo / Creative Commons / CC BY-SA

Brzy o tom věděl každý

Bohužel, jeho tajemství nevydrželo dlouho. Jakmile se ostatní zaměstnanci farmy a obyvatelé města dozvěděli, že na poli je zakopaný poklad, propukla zlatá horečka. Mezi říjnem a prosincem dorazilo do této oblasti přibližně 5000 nadšenců, kteří se pokoušeli ukořistit co nejvíce artefaktů. Během chvíle zavládl chaos a o nalezené věci byli nadšenci schopni se i porvat. Lidé na sebe křičeli, kradli si navzájem nálezy a dokonce docházelo k fyzickým střetům. Dokonce byla zaznamenána i během touhy o získání pokladu jedna vražda. Zdálo se, že lesk zlata zatemnil lidský rozum. 

Na řadu přišli profíci 

Archeologové se do oblasti dostali až v roce 1994, v té době ji hledači pokladů už dávno opustili. Jejich výzkum ukázal, že Malaganský hřbitov byl součástí nedalekého sídliště pocházejícího z doby mezi lety 300 př. n. l. Většina nalezených předmětů skončila v soukromých sbírkách, některé z nich byly roztaveny a následně prodány. Naštěstí se však muzeu Museo del Oro v Bogotě podařilo získat od nálezců “alespoň” 150 kousků zlatých artefaktů v celkové hodnotě 7 milionů korun. A zbytek? Ten je dnes bůh ví kde.

Mezi tyto artefakty patří například zlatá pinzeta, maska s širokým úsměvem nebo nosní kroužek. I přesto, že tyto předměty mohou poskytnout informace o jejich výrobě, stále je obtížné zjistit, jak byly používány. Kultura Malagana tak zůstává zahalena tajemstvím.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články