Na obrázku je logická chyba, někteří ji ale vůbec nevidí. Dané nesrovnalosti si všimne jen člověk s ostřížím zrakem

Park je z definice veřejná zahrada nebo kus země určený pro relaxaci a odpočinek. Na tomto obrázku z parku je ovšem něco zvláštního.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Střed parku tak většinou tvoří pomníky, sochy, fontány nebo hřiště. Městské parky se taky často nachází mimo hlavní zástavbu, například u řeky. V mnoha z nich najdete kousek od laviček také pingpongové stoly, sedátka na piknik nebo další vybavení. Úplně první známé parky si nechali vybudovat perští králové. Šlo ovšem o mnoho hektarů, protože jejich hlavní náplní byl lov. Postupným vývojem byla tato území uměle tvarována.

První parky pocházejí z dálné Persie

Hlavní vliv mělo v tomto případě vytváření jezdeckých cest a také úkrytů či dekorací. Tyto prvky se postupně staly klíčovou částí charakteru parků. Druhý typ se postupně vyvinul z otevřených míst, kde se lidé veřejně setkávali. To byla agora v Athénách, tedy místo pro veřejný život. Takový prostor kombinoval funkci cvičiště, společenského života a tréninkového místa pro atlety. Teď se podívejte na tuto kresbu odpoledne v parku a najděte jeden nesmysl.

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Anglické jelení parky používala šlechta k lovu během středověku. Šlo ale spíš o obory, protože byly ohrazeny vysokým a pevným živým plotem, aby zvířata neutekla a lidé nechodili dovnitř. Běžní obyvatelé měli vstup dovnitř – natož lov– přísně zakázán. První městské parky vznikly jak v Evropě, tak i USA ze středověké praxe zabezpečení pastvin v bezpečných hranicích měst a vesnic. Nejslavnějším příkladem je Boston Commons z roku 1634.

Pro oddech stranou bujné městské zástavby

Místo s jednoduchou zelení, zdravé a atraktivní prostředí s čistým vzduchem jako oddech od hustě osídleného města 19. století se postupně stalo velmi důležitým. Americký Yellowstone byl pak prvním národním parkem na světě. Oficiálního statusu se mu dostalo roku 1872 z rukou prezidenta Ulyssese S. Granta. Ten stanovil, že bude „vždy věnován a oddělen jako veřejný park a místo pro přínos a radost lidu.“ Jeho plocha zabírá 8 980 hektarů.

Asi nejslavnějším veřejným parkem ve městě je Central Park v New Yorku. Jde o nejnavštěvovanější městský park ve Spojených státech. Ročně sem vstoupí kolem 42 milionů lidí a místo zůstává otevřené celoročně. Je dlouhý 4 kilometry a necelý kilometr široký. Prvně byl otevřen roku 1857. Hyde Park je jedním z největších v Londýně a jedním z královských parků tohoto města. Pro lov si ho nechal postavit Jindřich VII. v roce 1536.

Vývoj londýnského Hyde Parku

Ve stejném roce zabavil panovník Hyde Park mnichům z Westminsteru. Místo bylo používáno především k lovu. O otevření pro veřejnost rozhodl v roce 1637 král Karel III. Momentální tvar byl navržen architektem Decimem Burtonem v roce 1825. Hyde Park pokrývá 142 hektarů a je v něm více jak 4 000 stromů, velké jezero, louka a ornamentální zahrada. Není vám divné, jakým způsobem si žena na lavičce čte časopis?

iZdroj fotografie: Stencil Photos

Nejmenším parkem na světě je Mill Ends Park v americkém Oregonu. Jde o kruh o průměru jen 61 metrů. Jako městský park byl navržen 17. března 1948 na příkaz novináře Dicka Fagana. Měl sloužit jako kolonie leprikónů a být místem pro pořádání šnečích závodů. Není sporu o tom, že tato místa zlepšují celkovou úroveň měst a také život obyvatel i návštěvníků. V mnoha velkých parcích je s povolenkou dovoleno i stanování.

Jak jste si v testu vedli?

Zdroj: Depor
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články